Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (828 entries)

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: All Content
ja_JP: すべてのコンテンツ

en: Style Reset
ja_JP: スタイルのリセット

en: Style Pasted
ja_JP: スタイル貼り付け

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Video Info
ja_JP: 動画情報

en: Modest Branding
ja_JP: 謙虚なブランディング

en: Site
ja_JP: サイト

en: Now you can access all editing actions using right click.
ja_JP: すべての編集アクションが右クリックで行えるようになりました。

en: Source
ja_JP: 取得方法

en: Artwork
ja_JP: アートワーク

en: Mobile Breakpoint
ja_JP: モバイルのブレークポイント

en: Tablet Breakpoint
ja_JP: タブレットのブレークポイント

en: Pro
ja_JP: 有料版

en: Got It
ja_JP: 閉じる

en: Meet Right Click
ja_JP: 右クリック

en: Copy All Content
ja_JP: すべてのコンテンツをコピー

en: Save as a Global
ja_JP: グローバルとして保存

en: Reset Style
ja_JP: スタイルをリセット

en: Copy Style
ja_JP: スタイルをコピー

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Drag widget here
ja_JP: ウィジェットをここにドラッグ

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
ja_JP: CSS フィルタ

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
ja_JP: 彩度

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
ja_JP: コントラスト

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
ja_JP: 明るさ

[ctx: Filter Control]
en: Blur
ja_JP: ぼかし

en: Specify an end time (in seconds)
ja_JP: 終了時間を秒数で指定します。

en: End Time
ja_JP: 終了時間

en: Specify a start time (in seconds)
ja_JP: 開始時間を秒数で指定します。

en: Start Time
ja_JP: 開始時間

en: I have Elementor Pro
ja_JP: Elementor Pro を持っています

en: Self Hosted
ja_JP: 独自アップロード

en: Button ID
ja_JP: ボタン ID

en: Blend Mode
ja_JP: ボタンモード

en: Preview for %s
ja_JP: %s をプレビュー

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
ja_JP: Elementer を停止しないてください ! プラグインを動作させるには Elementer と Elementer Pro 両方を有効化する必要があります。

en: Back to WordPress Editor
ja_JP: WordPress エディターに戻る

note: translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
ja_JP: %sの新規追加

note: translators: %d: Number of rows
en: %d row affected. | %d rows affected.
ja_JP[0]: ％d行に反映されました。

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
ja_JP: Elementor キャンバス

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
ja_JP: Elementor 全幅

en: Opacity
ja_JP: 透明度

en: Something went wrong.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: Max Width
ja_JP: 最大幅

note: translators: %s: Element type. translators: %s: Section label
en: Delete %s
ja_JP: %s を削除

en: New Template
ja_JP: 新規テンプレート

en: Position
ja_JP: 位置

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
ja_JP: テンプレートが<span>より効率的な作業</span>をサポート

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ja_JP: %1$s を気に入っていただけましたか ? %2$s 評価をしていただけませんか。応援してもらえるとうれしいです。

en: Knowledge Base
ja_JP: ナレッジベース

en: Page Layout
ja_JP: ページレイアウト

en: No header, no footer, just Elementor
ja_JP: ヘッダー・フッターなし、Elementor のみ

en: This template includes the header, full-width content and footer
ja_JP: このテンプレートにはヘッダー、全幅コンテンツ、フッターが含まれます

en: Current
ja_JP: 現行

en: Default Page Template from your theme
ja_JP: お使いのテーマのデフォルトページテンプレート

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: Post not found.
ja_JP: 投稿がありません。

en: Action not found.
ja_JP: 操作が見つかりません。

en: Actions and Post ID are required.
ja_JP: 操作と投稿 ID は必須です。

en: Document
ja_JP: ドキュメント

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: All
ja_JP: すべて

[ctx: Template Library]
en: My Templates
ja_JP: マイテンプレート

en: Custom Fonts
ja_JP: カスタムフォント

en: Create Template
ja_JP: テンプレートを作成

en: Blocks
ja_JP: ブロック

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Token Expired.
ja_JP: トークンの有効期限が切れました。

note: translators: %s: Document title
en: %s Settings
ja_JP: %s 設定

en: Add Your Custom Fonts
ja_JP: 独自カスタムフォントを追加

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
ja_JP: Elementor でユーザーの編集範囲を管理

en: Enter template name (optional)
ja_JP: テンプレート名を入力 (任意)

en: Search Templates:
ja_JP: テンプレートを検索:

en: Body Style
ja_JP: 本文のスタイル

en: Play Video
ja_JP: 動画を再生

en: Inline
ja_JP: インライン

en: More actions
ja_JP: その他の操作

en: Select the type of template you want to work on
ja_JP: 作業を行いたいテンプレートの種類を選択

en: Choose Template Type
ja_JP: テンプレートの種類を選択

en: Dynamic
ja_JP: ダイナミック

en: Name your template
ja_JP: テンプレートに名前をつける

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
ja_JP: 最初の%sを作成

[ctx: Border Control]
en: Groove
ja_JP: 溝

en: No access to editor
ja_JP: エディターへアクセスする権限がありません

en: Role Excluded
ja_JP: 除外された権限グループ

en: Role Manager
ja_JP: 権限グループ管理ツール

en: This tag has no settings.
ja_JP: このタグには設定がありません。

en: Fallback
ja_JP: フォールバック

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Use `elementor/ajax/register_actions` hook to register ajax action.
ja_JP: AJAX アクションを登録するには `elementor/ajax/register_actions` フックを使ってください。

en: Want to give access only to content?
ja_JP: コンテンツのににアクセス権を与えたい場合

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
ja_JP: テンプレートを追加してサイト全体で再利用しましょう。最適なワークフローのために、他のプロジェクトに簡単にエクスポートやインポートできます。

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
ja_JP: テンプレートを利用すると、サイト用の様々なパーツを作成し、1クリックで使い回すことができます。

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
ja_JP: カスタムフォントを利用すると、フォントを独自インストールし、Elementer プロジェクトでの見た目を差別化することができます。

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
ja_JP: スワイプごとにスクロールされるスライドの数を設定してください。

en: Create New Post
ja_JP: 新規投稿を作成

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
ja_JP: 注: 固定オプションはデスクトップ上でのみ動作します。

en: Google Early Access
ja_JP: Google アーリーアクセス

en: Unknown Error
ja_JP: 不明なエラー

en: Server Error
ja_JP: サーバーエラー

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
ja_JP: 再接続するまで保存は無効化されています。

en: Connection Lost
ja_JP: 接続が切断されました

en: Favorite
ja_JP: お気に入り

en: Update Elementor Now
ja_JP: Elementor を今すぐ更新

en: Search Widget:
ja_JP: ウィジェットを検索:

en: Elementor Overview
ja_JP: Elementor 概要

en: Enter your code
ja_JP: コードを入力

en: Enter your shortcode
ja_JP: ショートコードを入力

en: Enter your image caption
ja_JP: 画像キャプションを入力

en: Enter your description
ja_JP: 説明を入力

en: Save Draft
ja_JP: 下書きを保存

en: Current Version
ja_JP: 現在のバージョン

en: Edit Draft
ja_JP: 下書きを編集

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Update
ja_JP: 更新

en: Click here
ja_JP: ここをクリック

en: or
ja_JP: または

en: Select File
ja_JP: ファイルを選択

en: Dashboard Settings
ja_JP: ダッシュボード設定

en: Import Document Settings
ja_JP: ドキュメント設定をインポート

en: No Favorite Templates
ja_JP: お気に入りのテンプレートはありません

en: Creation Date
ja_JP: 作成日

en: Created By
ja_JP: 作成者

en: Search
ja_JP: 検索

en: Restore
ja_JP: 復元

[ctx: Typography Control]
en: Underline
ja_JP: 下線

[ctx: Typography Control]
en: Overline
ja_JP: 上線

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
ja_JP: 装飾

en: Create New Page
ja_JP: 新規ページを作成

en: Excerpt
ja_JP: 抜枠

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Preview Changes
ja_JP: 変更をプレビュー

en: Exit To Dashboard
ja_JP: ダッシュボードに戻る

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: News & Updates
ja_JP: ニュースと更新情報

en: Drag & Drop
ja_JP: ドラッグ & ドロップ

en: Hide Panel
ja_JP: パネルを非表示

en: Save as Template
ja_JP: テンプレートとして保存

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Import Template
ja_JP: テンプレートをインポート

en: Save Options
ja_JP: 設定を保存

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
ja_JP: 取消線

en: Remove
ja_JP: 削除

en: No Results Found
ja_JP: 一致する結果が見つかりませんでした

en: Your browser isn't compatible
ja_JP: お使いのブラウザーには互換性がありません

en: Proceed Anyway
ja_JP: 無視して続行

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: My Favorites
ja_JP: お気に入り

en: View All Revisions
ja_JP: すべてのリビジョンを表示

en: New
ja_JP: 新規

en: Keep Editing
ja_JP: 編集を続ける

en: Have a look
ja_JP: 見てみる

en: Dismiss
ja_JP: 閉じる

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
ja_JP: .JSON または .zip のテンプレートファイルをドラッグ & ドロップ

en: Dismiss alert
ja_JP: 警告を閉じる

en: Privacy Mode
ja_JP: プライバシーモード

en: This is an Alert
ja_JP: これはアラートです

en: Back to default
ja_JP: デフォルトに戻る

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name
en: Draft saved on %1$s by %2$s
ja_JP: %2$sによって%1$sに保存された下書き

en: Restore Auto Saved Data
ja_JP: 自動保存データを復元

en: Edit Published
ja_JP: 公開済みを編集

note: translators: %s: the document title.
en: Hurray! Your %s is live.
ja_JP: おめでとうございます。「%s」が公開されました。

en: Show Panel
ja_JP: パネルを表示

en: Import Template to Your Library
ja_JP: テンプレートをライブラリにインポート

en: Want to learn more about the Elementor library?
ja_JP: Elementor ライブラリについてもっと知りたいですか ?

en: Popular
ja_JP: 人気

en: Trend
ja_JP: トレンド

en: Unlinked values
ja_JP: リンクされていない値

en: (opens in a new window)
ja_JP: (新しいウィンドウで開きます)

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
ja_JP: n月j日

en: Recently Edited
ja_JP: 最近の編集

en: Active Icon
ja_JP: アクティブアイコン

en: Add Your Heading Text Here
ja_JP: ここに見出しテキストを追加

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name
en: Last edited on %1$s by %2$s
ja_JP: %2$sさんが%1$sに最終編集

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
ja_JP: これは単なる下書きです。色々触ってみて、終わったら「更新」をクリックしてください。

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
ja_JP: お使いのブラウザーは Elementor のすべての編集機能とは互換性がありません。 Chrome や Firefox など、別のブラウザーに切り替えることをおすすめします。

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
ja_JP: 検索のスペルが間違っていないことを確認するか、別のキーワードでお試しください。

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
ja_JP: あらかじめデザインされたテンプレートはどれでもお気に入りとして保存できます。

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
ja_JP: 以下のバージョンよりも新しい投稿の自動保存があります。リビジョンパネルから保存データを復元できます。

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
ja_JP: プライバシーモードを有効化すると、YouTube は再生の有無にかかわらず、訪問者情報を保存しなくなります。

en: Access denied.
ja_JP: アクセスが拒否されました。

en: Disable Default Fonts
ja_JP: デフォルトフォントを無効化

en: End
ja_JP: 終了

en: Start
ja_JP: 開始

en: Default Colors
ja_JP: デフォルトの色

en: Timeout
ja_JP: タイムアウト

en: Type Here
ja_JP: ここに入力

en: Reload Page
ja_JP: ページを再読み込み

en: The preview could not be loaded
ja_JP: プレビューを読み込めませんでした

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
ja_JP: セッションは期限切れです。ページを再読込して編集を続けてください。

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
ja_JP: 何かがおかしいようです。恐れ入りますが「詳細」をクリックし、解決方法の各手順に従ってください。

en: Update Notification
ja_JP: 更新通知

en: Unknown Value
ja_JP: 不明な値

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: Actions
ja_JP: アクション

en: History
ja_JP: 履歴

en: UI Color
ja_JP: UI の色

en: UI Hover Color
ja_JP: UI のホバー色

en: No History Yet
ja_JP: 履歴はまだありません

en: Switch to Revisions tab for older versions
ja_JP: 以前のバージョンのリビジョンタブに切り替える

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
ja_JP: 作業を開始後、エディターで行った動作の「繰り返し」と「やり直し」ができます

en: Moved
ja_JP: 移動

en: Added
ja_JP: 追加

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Editing Started
ja_JP: 編集開始

en: Edited
ja_JP: 編集

en: Global Settings
ja_JP: 全般設定

en: Mute
ja_JP: ミュート

en: Enable In Editor
ja_JP: エディターで有効化

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
ja_JP: 影

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
ja_JP: テキストシャドウ

en: Image Lightbox
ja_JP: 画像 Lightbox

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
ja_JP: すべての画像リンクを Lightbox ポップアップで開きます。すべての画像リンクに対し、Lightbox が自動的に動作します。

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
ja_JP: Lightbox のデザインをカスタマイズするには、左上のハンバーガーアイコン > 全般設定 > Lightbox から設定します。

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
ja_JP: Elementor テンプレートの JSON ファイルまたは ZIP ファイルを選択し、ライブラリの利用可能テンプレートリストに追加してください。

en: Beta Tester
ja_JP: ベータテスター

en: Become a Beta Tester
ja_JP: ベータテスターになる

en: Link Options
ja_JP: リンク設定

en: Open in new window
ja_JP: 新しいウィンドウで開く

note: translators: %s: Elementor previous stable version
en: Reinstall v%s
ja_JP: v%s を再インストール

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
ja_JP: 位置

en: Widget
ja_JP: ウィジェット

note: translators: %s: Column label translators: %s: Section label
en: Add %s
ja_JP: %s を追加

note: translators: %s: Element name. translators: %s: Section label
en: Edit %s
ja_JP: %s を編集

note: translators: %s: Widget label translators: %s: Column label
en: Remove %s
ja_JP: %s を削除

note: translators: %s: Widget label translators: %s: Column label translators: %s: Section label
en: Duplicate %s
ja_JP: %s を複製

en: Version Control
ja_JP: バージョン管理

en: Rollback Version
ja_JP: バージョンのロールバック

en: Switch Editor Loader Method
ja_JP: エディター読み込みツールのメソッドを切り替える

en: Integrations
ja_JP: 連携

en: Space Between Widgets
ja_JP: ウィジェット間のスペース

en: Rollback to Previous Version
ja_JP: 以前のバージョンにロールバックする

en: Animation Delay
ja_JP: アニメーションの遅延

en: Transition Duration
ja_JP: トランジション所要時間

en: Widgets Space
ja_JP: ウィジェットスペース

en: Do you want to also import the document settings of the template?
ja_JP: このテンプレートのドキュメント設定もインポートしますか ?

en: Add nofollow
ja_JP: Nofollow を追加

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
ja_JP: アウトライン

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
ja_JP: 本当に以前のバージョンを再インストールしてもよいですか ?

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
ja_JP: ウィジェット間のデフォルト間隔を設定 (デフォルト: 20)。

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
ja_JP: 警告: ロールバックを行う前にデータベースをバックアップしてください。

en: Attention: Importing may override previous settings.
ja_JP: 注: インポートを行うと以前の設定が上書きされる場合があります。

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
ja_JP: 注: 公開中のサイトでのベータバージョンの使用は推奨しません。

note: translators: %s: WordPress version
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
ja_JP: Elementor は WordPress バージョン%s以上が必要です。現在利用中のバージョンが古いため、現在プラグインは動作していません。

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or E-Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
ja_JP: ベータテスターを有効にして、新しいベータバージョンの Elementor または有料版の利用可能通知を受け取りましょう。ベータバージョンは自動でインストールされないため、いつでも更新は任意です。

note: translators: %s: Elementor version
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
ja_JP: Elementor バージョン%sで問題が発生しましたか ? 問題が起こる前に使用していたバージョンにロールバックしてください。

en: External File
ja_JP: 外部ファイル

en: Internal Embedding
ja_JP: 内部埋め込み

en: CSS Print Method
ja_JP: CSS 印刷設定

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
ja_JP: すべての生成スタイルシートに外部 CSS を使用します。サイトパフォーマンスをより良くするには、こちらを選択してください (推奨)。

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
ja_JP: 内部 CSS をページヘッダに埋め込んで使用します。サーバー設定との相性が悪い場合のトラブルシューティングと、開発環境の管理に利用します。

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Enable
ja_JP: 有効にする

en: Disable
ja_JP: 無効にする

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
ja_JP: サーバー設定との相性問題のトラブルシューティング用です。

en: Maintenance Mode ON
ja_JP: メンテナンスモード ON

en: Choose Template
ja_JP: テンプレートを選択

en: Edit Template
ja_JP: テンプレートを編集

en: Maintenance
ja_JP: メンテナンス

en: Maintenance Mode
ja_JP: メンテナンスモード

en: Choose Mode
ja_JP: モードを選択

en: Space
ja_JP: スペース

en: Select
ja_JP: 選択

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Hide Title
ja_JP: タイトルを隠す

en: Logged In
ja_JP: ログイン

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Roles
ja_JP: 権限

en: Page Title Selector
ja_JP: ページタイトルセレクター

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
ja_JP: 1つを選択するか、今すぐ<a target="_blank" href="%s">作成</a>してください。

en: Who Can Access
ja_JP: アクセス権

note: translators: %s: Setting page link
en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
ja_JP: 動作しませんか ? <a href="%s" target="_blank">設定ページ</a>からタイトルに別のセレクタを割り当てることができます。

en: Drop Cap
ja_JP: 先頭文字を大きく

en: Paste Style
ja_JP: スタイル貼り付け

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
ja_JP: Elementor がページタイトルを隠します。このオプションは "h1.entry-title" セレクタを使用しているテーマで動作します。他のセレクタを使用している場合は、上の欄に入力してください。

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
ja_JP: メンテナンスモードを有効化するには、メンテナンスモードページにテンプレートを設定する必要があります。

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
ja_JP: Coming Soon では HTTP 200 コードを返し、サイトはインデックス対象となります。

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
ja_JP: メンテナンスモードでは HTTP 503 コードを返し、検索エンジンが短時間で再訪問します。このモードの数日以上の利用は推奨されません。

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
ja_JP: Coming Soon モード (HTTP 200 コードを返す) またはメンテナンスモード (HTTP 503 コードを返す) から選択してください。

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
ja_JP: サイト全体をメンテナンスモード (サイト全体がメンテナンスのためオフラインになります) または、Coming Soon モード (サイト公開までオフラインになります) のどちらかに設定します。

en: Bring to Front
ja_JP: 最前面に移動

en: List
ja_JP: 一覧

en: Invert
ja_JP: 反転

en: Space Between
ja_JP: スペースの間隔

[ctx: Shapes]
en: Book
ja_JP: 本

[ctx: Shapes]
en: Split
ja_JP: 分割

[ctx: Shapes]
en: Arrow
ja_JP: 矢印

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
ja_JP: 波パターン

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
ja_JP: 波ブラシ

[ctx: Shapes]
en: Waves
ja_JP: 波

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
ja_JP: カーブ非対称

[ctx: Shapes]
en: Curve
ja_JP: カーブ

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
ja_JP: ファン透明

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
ja_JP: チルト透明

[ctx: Shapes]
en: Tilt
ja_JP: チルト

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
ja_JP: 三角形非対称

[ctx: Shapes]
en: Triangle
ja_JP: 三角形

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
ja_JP: ピラミッド

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: Shapes]
en: Clouds
ja_JP: クラウド

[ctx: Shapes]
en: Drops
ja_JP: ドロップ

[ctx: Shapes]
en: Mountains
ja_JP: 山

en: Flip
ja_JP: 反転

en: Shape Divider
ja_JP: シェイプ区切り

en: Note: The following colors won't work if Default Colors are enabled.
ja_JP: 注: デフォルトカラーを有効化すると、以下の色は無効化されます。

en: Hover
ja_JP: ホバー

en: Navigation Width
ja_JP: ナビゲーションの幅

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
ja_JP: # なしでタグの ID を追加します。例:  my-id

[ctx: Background Control]
en: Angle
ja_JP: 角度

[ctx: Background Control]
en: Radial
ja_JP: 放射状

[ctx: Background Control]
en: Linear
ja_JP: 線状

[ctx: Background Control]
en: Type
ja_JP: タイプ

[ctx: Background Control]
en: Second Color
ja_JP: 2つ目の色

[ctx: Background Control]
en: Location
ja_JP: 場所

[ctx: Background Control]
en: Gradient
ja_JP: グラデーション

en: Video Tutorials
ja_JP: ビデオチュートリアル

en: View Elementor Documentation
ja_JP: Elementorドキュメントの表示

en: View Elementor Video Tutorials
ja_JP: Elementor の動画チュートリアルを表示

en: Docs & FAQs
ja_JP: ドキュメントとよくある質問

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
ja_JP: このチェックボックスをオンにすると、Elementor のデフォルトフォントが無効化され、テーマのフォントを継承します。

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
ja_JP: このチェックボックスをオンにすると、Elementor のデフォルト色が無効化され、テーマの色を継承します。

en: Autosave
ja_JP: 自動保存

en: Revision
ja_JP: リビジョン

en: Replace URL
ja_JP: URL を変更

en: Update Site Address (URL)
ja_JP: サイトアドレス (URL) を更新

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date
en: %1$s ago (%2$s)
ja_JP: %1$s 前 (%2$s)

en: No Revisions Saved Yet
ja_JP: まだリビジョンが保存されていません

en: Cannot delete this revision.
ja_JP: このリビジョンを削除できません。

en: The `from` and `to` URL's must be different
ja_JP: 「from」と「to」の URL は別である必要があります

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
ja_JP: 「from」と「to」は有効な URL である必要があります

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
ja_JP: サイトで投稿のリビジョン機能が利用できないようです。

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
ja_JP: リビジョン履歴を使用すると、以前のバージョンの作業を保存し、いつでも元に戻すことができます。

note: translators: %s: Codex URL
en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
ja_JP: <a targe="_blank" href="%s">WordPress リビジョン</a>について詳細を読む

en: By
ja_JP: 投稿者:

note: translators: %s: Codex URL
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
ja_JP: <strong>重要:</strong> URL 置換を実行する前に、<a target="_blank" href="%s">データベースのバックアップ</a>を強くおすすめします。

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
ja_JP: ページデザインを開始すると、ここにすべての変更履歴が表示されます。

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
ja_JP: Elementor のデータをすべて更新するために、WordPress をインストールした古い URL と新しい URL を入力します (ドメイン変更や HTTPS への移行用)。

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Codex URL
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
ja_JP: 最低 %1$s のメモリ割り当てを推奨します。詳しくは、 <a href="%2$s">PHP の割り当てメモリの増やし方</a>をご覧ください。

en: Thousand Separator
ja_JP: 3桁ごとの区切り文字

[ctx: Background Control]
en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Off
ja_JP: オフ

en: On
ja_JP: オン

en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

en: Global
ja_JP: グローバル

en: Go Pro
ja_JP: プロ版にする

en: Meet Our Global Widget
ja_JP: グローバルウィジェットをチェック

en: This feature is only available on Elementor Pro.
ja_JP: この機能は Elementor Pro でのみ使用できます。

en: Get more with Elementor Pro
ja_JP: Elementor Pro でさらにパワーアップ

en: Meet Our Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS のご紹介

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
ja_JP: カスタム CSS を使用すると、任意のウィジェットに CSS コードを追加して、エディタでライブ表示することができます。

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
ja_JP: ウィジェットをグローバルとして保存し、他のエリアに追加することができる機能です。1ヶ所を編集するとすべてのエリアに反映されます。

en: Skin
ja_JP: スキン

en: Extra Large
ja_JP: 特大

en: Extra Small
ja_JP: 微小

en: Improve Elementor
ja_JP: Elementor を改善する

en: Regenerate Files
ja_JP: ファイルを再生成する

en: Regenerate CSS
ja_JP: CSS を再生成する

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
ja_JP: Elementorで設定されたスタイルはCSSファイル形式でuploadsフォルダに保存されています。最新の設定に従い、これらのファイルを再作成します。

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
ja_JP: 無効なデータ：テンプレートIDは現在のテンプレートと同じものは使用できません。違うものを選択してください。

en: Descending order
ja_JP: 降順

en: Ascending order
ja_JP: 昇順

en: Delete All Content
ja_JP: すべてのコンテンツを削除

en: Color Picker
ja_JP: カラーピッカー

en: Update changes to page
ja_JP: ページへの変更を更新

en: %s are disabled
ja_JP: %s は無効にされています

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
ja_JP: 注意: このページからすべてのコンテンツを削除します。本当に実行してよいですか ?

en: Choose which colors appear in the editor's color picker. This makes accessing the colors you chose for the site much easier.
ja_JP: エディターのカラーピッカーに表示する色を選択します。サイト用に設定した色の選択が簡単になります。

en: No thanks
ja_JP: いいえ、結構です

en: Stretch Section
ja_JP: 伸縮セクション

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
ja_JP: コンテンツ領域のデフォルト幅を設定します (デフォルト: 1140)

en: This cover image will replace the background video on mobile and tablet devices.
ja_JP: このカバー画像は、モバイルやタブレット端末の背景動画と入れ替えられます。

en: Stretched Section Fit To
ja_JP: 選択範囲をフィットするよう引き伸ばす

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
ja_JP: JS を使用してセクションをページの全幅に拡張します。

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
ja_JP: 広がったセクションがフィットする親エレメントのセレクタを入力してください。（例：#parent-element, .wrapper等）。「ページ幅にフィット」欄は空欄としてください。

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Preview for 360px
ja_JP: 360px のプレビュー

en: Reverse Columns
ja_JP: カラムを逆にする

en: Learn more.
ja_JP: 詳細。

en: Default Preview
ja_JP: デフォルトプレビュー

en: Link values together
ja_JP: 値をまとめてリンク

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Add Template
ja_JP: テンプレートを追加

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: My Templates
ja_JP: テンプレート

en: Insert
ja_JP: 挿入する

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Select your Structure
ja_JP: 構造を選択

en: Page
ja_JP: ページ

en: Delete Template
ja_JP: テンプレートを削除

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Sync Library
ja_JP: ライブラリーを同期

en: An error occurred
ja_JP: エラーが発生しました

en: Enter Template Name
ja_JP: テンプレート名を入力

en: Are you sure you want to delete this template?
ja_JP: このテンプレートを削除してもよろしいですか?

en: Local
ja_JP: ローカル

[ctx: Template Library]
en: Template
ja_JP: テンプレート

[ctx: Template Library]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
ja_JP: 新しいテンプレートを追加

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
ja_JP: テンプレートを編集

[ctx: Template Library]
en: New Template
ja_JP: 新しいテンプレート

[ctx: Template Library]
en: All Templates
ja_JP: すべてのテンプレート

[ctx: Template Library]
en: Search Template
ja_JP: テンプレートを検索

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
ja_JP: テンプレートが見つかりませんでした

[ctx: Template Library]
en: Type
ja_JP: タイプ

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: Import Now
ja_JP: 今すぐインポート

en: Remote
ja_JP: リモート

en: Haven’t Saved Templates Yet?
ja_JP: テンプレートを保存していませんか?

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にテンプレートは見つかりませんでした

en: Import Templates
ja_JP: テンプレートのインポート

en: Export Template
ja_JP: テンプレートのエクスポート

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
ja_JP: Elementorライブラリは基本的に毎日、自動的にアップデートします。手動でアップでとしたい場合は同期ボタン（Sync）をクリックすることで同期されます。

en: Library
ja_JP: ライブラリ

[ctx: Template Library]
en: View Template
ja_JP: テンプレートを表示

note: translators: %s: Template type.
en: Save Your %s to Library
ja_JP: %s をライブラリーに保存

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
ja_JP: ここはテンプレートを置くべき場所です。デザインし、保存し、再利用してください。

en: Back to Library
ja_JP: ライブラリへ戻る

en: The following error(s) occurred while processing the request:
ja_JP: 要求の処理中に次のエラーが発生しました:

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
ja_JP: デザインはエクスポートできます。どのページやウェブサイトでも再利用できます。

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
ja_JP: ステキなテンプレートをさらに公開予定です。お楽しみに。

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Codex URL
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
ja_JP: テーマのソースコードを変更する場合は、<a href="%s">子テーマ</a>を使用することをおすすめします。

en: Learn More
ja_JP: 詳細

en: Hover Animation
ja_JP: ホバー時のアニメーション

[ctx: Background Control]
en: Contain
ja_JP: 含める

en: Slow
ja_JP: 遅い

en: Fast
ja_JP: 速い

en: Prevent Scroll
ja_JP: スクロール無効

en: Submit & Deactivate
ja_JP: 送信して無効化

en: Default Fonts
ja_JP: デフォルトフォント

en: Color Palettes
ja_JP: カラーパレット

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: Blur
ja_JP: ぼかし

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
ja_JP: ボックスシャドウ

en: Spread
ja_JP: 拡大

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
ja_JP: インセット

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">Elementor 設定ページ</a>から有効化できます。

en: Skip & Deactivate
ja_JP: スキップして無効化

en: Disable Default Colors
ja_JP: デフォルトカラーを無効化

en: Entrance Animation
ja_JP: 開始アニメーション

en: Social Icons
ja_JP: ソーシャルアイコン

en: My Skill
ja_JP: スキル

en: Rounded
ja_JP: 丸み

en: Aside
ja_JP: アサイド

en: Testimonial
ja_JP: お客様の声

en: Job
ja_JP: ジョブ

en: Official Color
ja_JP: 公式カラー

en: Visual Player
ja_JP: ビジュアルプレイヤー

en: Download Button
ja_JP: ダウンロードボタン

en: Share Button
ja_JP: シェアボタン

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Other
ja_JP: その他

en: Extended
ja_JP: 拡張

en: Background Overlay
ja_JP: 背景オーバーレイ

en: Please share the reason
ja_JP: 理由を教えてください

en: Quick Feedback
ja_JP: クイックフィードバック

en: Update Now
ja_JP: 今すぐ更新

en: Like Button
ja_JP: いいねボタン

en: Buy Button
ja_JP: 購入ボタン

en: Play Counts
ja_JP: 再生回数

en: I couldn't get the plugin to work
ja_JP: プラグインを動作させられませんでした

en: I found a better plugin
ja_JP: より良いプラグインを見つけました

en: I no longer need the plugin
ja_JP: もうプラグインが必要ではなくなりました

note: translators: %s: Elementor version
en: View Elementor version %s details
ja_JP: Elementor バージョン %s の詳細を表示

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
ja_JP: Elementor Page Builder の新バージョンをご利用いただけるようになりました。<a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">バージョン %3$s の詳細を表示</a>するか、<a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">今すぐ更新しましょう</a>。

en: It's a temporary deactivation
ja_JP: これは一時的な無効化です

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
ja_JP: もし少しお時間をいただけるなら、Elementor を無効化しようとしている理由を教えて下さい。

en: Please share which plugin
ja_JP: どちらのプラグインか教えてください

en: Custom URL
ja_JP: カスタム URL

en: Background
ja_JP: 背景

en: General
ja_JP: 一般

en: Wider
ja_JP: さらに幅広

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Spacing
ja_JP: スペース

en: Inside
ja_JP: 内側

en: Outside
ja_JP: 外側

en: Image Carousel
ja_JP: 画像カルーセル

en: Animation Duration
ja_JP: アニメーションの継続時間

en: Animation Speed
ja_JP: アニメーション速度

en: Direction
ja_JP: 向き

en: Arrows and Dots
ja_JP: 矢印とドット

en: Additional Options
ja_JP: 追加オプション

en: Left Border Width
ja_JP: 左ボーダー幅

en: Image Stretch
ja_JP: 画像のストレッチ

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
ja_JP: 元の画像サイズを任意のカスタムサイズにトリミングすることができます。また、元のサイズ比を維持するために、高さまたは幅に単一の値を設定することもできます。

en: Sorry, the content area was not found in your page.
ja_JP: ページにコンテンツエリアが見つかりませんでした。

en: Intro Byline
ja_JP: イントロ署名欄

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
ja_JP: Elementor がこのページで動作するためには、現在のテンプレートで 'the_content' 関数を呼び出す必要があります。

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Insert Media
ja_JP: メディアの挿入

en: Loop
ja_JP: ループ

en: Video
ja_JP: 動画

en: Video Options
ja_JP: 動画オプション

en: Ordering
ja_JP: 順序

en: Controls Color
ja_JP: 色の管理

[ctx: Border Control]
en: Double
ja_JP: 2本線

[ctx: Border Control]
en: Dotted
ja_JP: 点線

[ctx: Border Control]
en: Dashed
ja_JP: 破線

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
ja_JP: 画像サイズ

en: No Images Selected
ja_JP: 画像が選択されていません

en: Display
ja_JP: 表示

en: Intro Title
ja_JP: イントロのタイトル

en: Intro Portrait
ja_JP: イントロのポートレイト

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
ja_JP: サーバーに ImageMagick または GD がインストールされていないか、または使用可能になっていません。 WordPress が画像のサイズを変更できるようにするには、これらのライブラリが必要です。続行する前に、これを有効にするにはサーバー管理者に連絡してください。

[ctx: Border Control]
en: Solid
ja_JP: 直線

note: translators: %s: The number of images.
en: %s Images Selected
ja_JP: %s個の画像を選択中

en: Reset Gallery
ja_JP: ギャラリーのリセット

[ctx: Image Size Control]
en: Full
ja_JP: フル

en: Fade
ja_JP: フェード

en: Effect
ja_JP: 効果

en: Are you sure you want to reset this gallery?
ja_JP: このギャラリーをリセットしてもよいですか ?

en: Infinite Loop
ja_JP: 無限ループ

en: Vertical Alignment
ja_JP: 列の整列

en: Dots
ja_JP: ドット

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: Reset Structure
ja_JP: 構成をリセット

[ctx: Typography Control]
en: None
ja_JP: なし

en: This is the heading
ja_JP: これは見出しです

en: Title HTML Tag
ja_JP: タイトル HTML タグ

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
ja_JP: カスタムクラス名をピリオド記号なしで追加してください。例: my-class

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
ja_JP: このテキストを変更するには編集ボタンをクリックしてください。Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

en: Attention: The display settings (show/hide for mobile, tablet or desktop) will only take effect once you are on the preview or live page, and not while you're in editing mode in Elementor.
ja_JP: 注: 表示設定 (モバイル、タブレット、デスクトップ向け表示・非表示) はプレビューまたはライブページ上でのみ適用されます。Elementor での編集モードの際には適用されません。

en: Default Generic Fonts
ja_JP: デフォルトの汎用フォント

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
ja_JP: 選択されているフォントが使用できない場合に使用されるフォントの一覧です。

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
ja_JP: PHP 5.4 以降の使用をお勧めします

en: Form
ja_JP: フォーム

en: YouTube link or video file (mp4 is recommended).
ja_JP: YouTube リンクまたは動画ファイル (mp4 推奨) を挿入してください。

en: Elements
ja_JP: エレメント

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Opt-in to our anonymous plugin data collection and to updates. We guarantee no sensitive data is collected.
ja_JP: プラグインの匿名データ収集および最新情報の通知にオプトインする。センシティブな個人情報は収集しないことをお約束します。

note: Description of the plugin/theme
en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
ja_JP: 最も高度なフロントエンド・ドラッグ & ドロップ・ページビルダー。洗練されたピクセルパーフェクトなサイトを記録的な速度で作成しましょう。どんなテーマやページ、デザインにも対応しています。

[ctx: Typography Control]
en: Italic
ja_JP: イタリック

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
ja_JP: 小文字

[ctx: Typography Control]
en: Normal
ja_JP: ノーマル

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
ja_JP: 斜体

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
ja_JP: 大文字

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
ja_JP: 先頭大文字

en: Sure! I'd love to help
ja_JP: はい、協力します。

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Aspect Ratio
ja_JP: 縦横比

en: Suggested Videos
ja_JP: おすすめ動画

en: Player Controls
ja_JP: プレイヤーコントロール

en: Play Icon
ja_JP: 再生アイコン

en: Tab #1
ja_JP: タブ #1

en: Top
ja_JP: 上

en: Right
ja_JP: 右

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Link
ja_JP: リンク

en: System
ja_JP: システム

[ctx: Background Control]
en: Classic
ja_JP: クラシック

[ctx: Background Control]
en: Background Video
ja_JP: 背景動画

[ctx: Background Control]
en: Background Type
ja_JP: 背景タイプ

en: Left
ja_JP: 左

[ctx: Background Control]
en: Color
ja_JP: 色

[ctx: Background Control]
en: Background Color
ja_JP: 背景色

[ctx: Background Control]
en: Scroll
ja_JP: スクロール

[ctx: Typography Control]
en: Style
ja_JP: スタイル

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Select Icon
ja_JP: アイコンの選択

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Loading
ja_JP: ロード中

en: Add New Section
ja_JP: 新しいセクションの追加

en: Search Widget...
ja_JP: ウィジェットの検索...

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Responsive Mode
ja_JP: レスポンジブモード

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Tab #2
ja_JP: タブ #2

en: Tab Title
ja_JP: タブのタイトル

en: Text Editor
ja_JP: テキストエディター

en: Arrows
ja_JP: 矢印

en: Tablet
ja_JP: タブレット

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Save
ja_JP: 保存

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Discard
ja_JP: 破棄

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Color Palette
ja_JP: カラーパレット

en: Tabs
ja_JP: タブ

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Choose Sidebar
ja_JP: サイドバーの選択

en: No sidebars were found
ja_JP: サイドバーがありません

en: Title Style
ja_JP: タイトルのスタイル

en: Menu Anchor
ja_JP: メニューアンカー

en: Anchor
ja_JP: アンカー

en: More Palettes
ja_JP: より多くのパレット

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Take Over
ja_JP: 引き継ぐ

en: Go Back
ja_JP: 戻る

en: Saved
ja_JP: 保存しました

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
ja_JP: 注意: すべての未保存の変更は失われます。

en: Colors
ja_JP: カラー

en: Soon
ja_JP: すぐ

en: Revision History
ja_JP: リビジョン履歴

en: Progress Bar
ja_JP: プログレスバー

en: Percentage
ja_JP: パーセント

en: Display Percentage
ja_JP: パーセント表示

en: Primary Color
ja_JP: メインカラー

en: Secondary Color
ja_JP: サブカラー

en: Rotate
ja_JP: ローテーション

en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: Icon List
ja_JP: アイコンリスト

en: List Item #1
ja_JP: リストアイテム #1

en: List Item #2
ja_JP: リストアイテム #2

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Advanced
ja_JP: 詳細

en: Responsive
ja_JP: レスポンシブ

en: Structure
ja_JP: 構成

en: Section
ja_JP: セクション

en: Column
ja_JP: カラム

en: CSS Classes
ja_JP: CSS クラス

en: Column Width
ja_JP: カラム幅

en: Add New Column
ja_JP: 新しいカラムの追加

en: List Item #3
ja_JP: リストアイテム #3

en: List Item
ja_JP: リストアイテム

en: Text Indent
ja_JP: テキストインデント

en: HTML Code
ja_JP: HTML コード

en: Icon Box
ja_JP: アイコンボックス

en: Icon Spacing
ja_JP: アイコンのスペース

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Map
ja_JP: マップ

en: Google Maps
ja_JP: Google マップ

en: Address
ja_JP: 住所

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Enter your title
ja_JP: タイトルを入力

en: HTML Tag
ja_JP: HTML タグ

en: Images
ja_JP: 画像

en: Add Images
ja_JP: 画像の追加

en: Link to
ja_JP: リンク先

en: Image
ja_JP: 画像

en: Choose Image
ja_JP: 画像の選択

en: Autoplay
ja_JP: 自動再生

en: Counter
ja_JP: カウンター

en: Plus
ja_JP: プラス

en: Starting Number
ja_JP: 開始ナンバー

en: Ending Number
ja_JP: 終了ナンバー

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Small
ja_JP: 小

en: Medium
ja_JP: 中

en: Large
ja_JP: 大

en: XL
ja_JP: 特大

en: XXL
ja_JP: 超特大

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Icon Position
ja_JP: アイコンの位置

en: Show
ja_JP: 表示

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Success
ja_JP: 成功

en: Danger
ja_JP: 危険

en: Accordion
ja_JP: アコーディオン

en: Accordion Items
ja_JP: アコーディオンアイテム

en: Accordion #1
ja_JP: アコーディオン #1

en: Accordion #2
ja_JP: アコーディオン #2

en: Title & Content
ja_JP: タイトル & コンテンツ

en: Accordion Title
ja_JP: アコーディオンのタイトル

en: Accordion Content
ja_JP: アコーディオンのコンテンツ

en: View
ja_JP: 表示

en: Border Color
ja_JP: ボーダー色

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: System Info
ja_JP: システム情報

en: Post Types
ja_JP: 投稿タイプ

en: Primary
ja_JP: メイン

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Alert
ja_JP: アラート

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Columns Gap
ja_JP: カラムのすき間

en: No Gap
ja_JP: すき間なし

en: Narrow
ja_JP: 狭い

en: Wide
ja_JP: 広い

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Fit To Screen
ja_JP: 画面幅に合わせる

en: Column Position
ja_JP: カラム位置

en: Stretch
ja_JP: ストレッチ

en: Middle
ja_JP: 中央

en: Content Position
ja_JP: コンテンツ位置

en: Body Text
ja_JP: 本文テキスト

en: Accent Text
ja_JP: アクセントテキスト

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
ja_JP: Ctrl+C / Ctrl+V でシンプルテキストとして以下の情報をコピーできます:

en: Download System Info
ja_JP: システム情報をダウンロード

en: You don't have a permission to download this file
ja_JP: このファイルをダウンロードする権限がありません

en: Info
ja_JP: 情報

en: Description
ja_JP: 説明

en: Hide On Desktop
ja_JP: デスクトップで隠す

en: Hide On Tablet
ja_JP: タブレットで隠す

en: Hide On Mobile
ja_JP: モバイルで隠す

en: Alignment
ja_JP: 配置

en: Number Suffix
ja_JP: 数字の接尾語

en: Number Prefix
ja_JP: 数字の接頭語

en: Divider
ja_JP: 区切り線

en: Gap
ja_JP: すき間

en: Media File
ja_JP: メディアファイル

en: Attachment Page
ja_JP: 添付ファイルのページ

en: Love using Elementor? Become a super contributor by opting in to our anonymous plugin data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
ja_JP: Elementor を気に入っていただけましたか ? プラグインの匿名データ収集および最新情報の通知にオプトインし、特別な貢献者になりませんか。センシティブな個人情報は収集しないことをお約束します。

en: Color
ja_JP: 色

en: &#8592; Back to WordPress Editor
ja_JP: &#8592; WordPress エディターに戻る

en: Accent
ja_JP: アクセント

en: Active Color
ja_JP: 有効時の色

en: Add Item
ja_JP: 項目を追加

en: After
ja_JP: 後

[ctx: Background Control]
en: Attachment
ja_JP: 添付

[ctx: Background Control]
en: Auto
ja_JP: 自動

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
ja_JP: 背景フォールバック

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
ja_JP: 中央下

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
ja_JP: 左下

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
ja_JP: 右下

[ctx: Background Control]
en: Center Center
ja_JP: 中央の中

[ctx: Background Control]
en: Center Left
ja_JP: 左中央

[ctx: Background Control]
en: Center Right
ja_JP: 右中央

[ctx: Background Control]
en: Cover
ja_JP: カバー

[ctx: Background Control]
en: Fixed
ja_JP: 固定

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
ja_JP: 繰り返しなし

[ctx: Background Control]
en: Position
ja_JP: 位置

[ctx: Background Control]
en: Repeat
ja_JP: 繰り返し

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
ja_JP: 横方向繰り返し

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
ja_JP: 縦方向繰り返し

[ctx: Background Control]
en: Size
ja_JP: サイズ

[ctx: Background Control]
en: Top Center
ja_JP: 上 中央寄せ

[ctx: Background Control]
en: Top Left
ja_JP: 左上

[ctx: Background Control]
en: Top Right
ja_JP: 右上

[ctx: Background Control]
en: Video Link
ja_JP: 動画リンク

en: Before
ja_JP: 前

en: Border
ja_JP: ボーダー

[ctx: Border Control]
en: Border Type
ja_JP: ボーダータイプ

[ctx: Border Control]
en: Color
ja_JP: 色

[ctx: Border Control]
en: Width
ja_JP: 幅

en: Border Radius
ja_JP: ボーダー丸み

en: Border Width
ja_JP: ボーダー幅

en: Boxed
ja_JP: ボックス

en: Center
ja_JP: 中央

en: Circle
ja_JP: 円

en: Cool Number
ja_JP: クールな番号

en: Dashed
ja_JP: 破線

en: Dismiss Button
ja_JP: 非表示ボタン

en: Dotted
ja_JP: 点線

en: Double
ja_JP: 二重線

en: Edit with Elementor
ja_JP: Elementor で編集

en: For Example: About
ja_JP: 例: About

en: Full Width
ja_JP: 全幅

en: Heading Color
ja_JP: 見出しの色

en: Icon Hover
ja_JP: アイコンマウスオーバー

en: Image Box
ja_JP: 画像ボックス

en: Image Gallery
ja_JP: 画像ギャラリー

en: Image Overlay
ja_JP: 画像オーバーレイ

en: Image Spacing
ja_JP: 画像間隔

en: Inner Text
ja_JP: 内部テキスト

en: Inner Text Color
ja_JP: 内部テキスト色

en: Justified
ja_JP: 均等割付

en: Link Color
ja_JP: リンク色

en: Link Hover Color
ja_JP: リンクホバーカラー

en: London Eye, London, United Kingdom
ja_JP: ロンドン・アイ、ロンドン (イギリス)

en: Margin
ja_JP: マージン

en: Min Height
ja_JP: 最小の高さ

en: Minimum Height
ja_JP: 最小の高さ

en: More Structures
ja_JP: 構造をさらに表示

en: None
ja_JP: なし

en: Number
ja_JP: 番号

en: Padding
ja_JP: パディング

en: Primary Headline
ja_JP: 主見出し

en: Secondary Headline
ja_JP: 小見出し

en: Shape
ja_JP: 形状

en: Solid
ja_JP: 直線

en: Spacer
ja_JP: スペーサー

en: Tabs Items
ja_JP: タブ項目

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text Align
ja_JP: 文字の配置

en: The ID of Menu Anchor.
ja_JP: メニューアンカーの ID。

en: Title & Description
ja_JP: タイトル・説明

en: Toggle
ja_JP: 切り替え

en: Toggle #1
ja_JP: 切り替え #1

en: Toggle #2
ja_JP: 切り替え #2

en: Toggle Content
ja_JP: コンテンツを切り替え

en: Toggle Items
ja_JP: 項目を切り替え

en: Toggle Title
ja_JP: 切り替えタイトル

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
ja_JP: 字間

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
ja_JP: 行の高さ

[ctx: Typography Control]
en: Size
ja_JP: サイズ

[ctx: Typography Control]
en: Transform
ja_JP: 変換

[ctx: Typography Control]
en: Weight
ja_JP: 太さ

en: Widgets Panel
ja_JP: ウィジェットパネル

en: Width
ja_JP: 幅

[ctx: Background Control]
en: Image
ja_JP: 画像

[ctx: Background Control]
en: Background Image
ja_JP: 背景画像

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
ja_JP: これは説明です。編集ボタンをクリックしてテキストを変更してください。

en: Image Position
ja_JP: 画像位置

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
ja_JP: この ID は1ページ内で使う CSS ID になります。# は含めないでください。

en: Autoplay Speed
ja_JP: 自動再生速度

en: Slide
ja_JP: スライド

en: Name
ja_JP: 名前

en: Pause on Hover
ja_JP: ホバーで一時停止

en: Normal
ja_JP: 普通

en: Slides to Show
ja_JP: 表示するスライド

en: Slides to Scroll
ja_JP: スクロールするスライド

en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: Tab Content
ja_JP: タブコンテンツ

en: Content Width
ja_JP: コンテンツの幅

en: Basic
ja_JP: ベーシック

en: Visibility
ja_JP: 視認性

en: Square
ja_JP: 四角

en: Weight
ja_JP: 太さ

en: Caption
ja_JP: キャプション

note: translators: %s: User name.
en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
ja_JP: %s が引き継いで現在編集中です。ページ編集を引き継ぎますか ?

note: translators: %s: PHP version
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
ja_JP: Elementor には PHP バージョン %s 以降が必要です。現在プラグインは有効化されていません。

en: Removed
ja_JP: 削除済み

note: translators: %s: Template type.
en: Are you sure you want to remove this %s?
ja_JP: 本当にこの%sを削除しますか ?

en: Copy & Paste Info
ja_JP: 情報をコピー & ペースト

en: e.g. Web Designer
ja_JP: 例: Web デザイナー

en: Web Designer
ja_JP: Web デザイナー

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Exclude Roles
ja_JP: 権限グループの除外

en: Usage Data Tracking
ja_JP: 使用状況データのトラッキング

en: About Elementor
ja_JP: Elementer について

en: Stacked
ja_JP: 重ねる

en: Framed
ja_JP: フレームつき

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Secondary
ja_JP: サブ

en: Text Color
ja_JP: 文字色

en: Typography
ja_JP: 書体

[ctx: Typography Control]
en: Family
ja_JP: フォント

[ctx: Typography Control]
en: Typography
ja_JP: 書体
