Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (864 entries)

en: %1$s ago (%2$s)
da_DK: %1$s siden (%2$s)

en: %d row affected. | %d rows affected.
da_DK[0]: %d række påvirket.
da_DK[1]: %d rækker påvirket.

en: %s Images Selected
da_DK: %s billeder valgt

en: %s Settings
da_DK: %s indstillinger

en: %s are disabled
da_DK: %s er deaktiveret

en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
da_DK: %s har overtaget og rediger nu. Vil du overtage redigering af denne side?

en: &#8592; Back to WordPress Editor
da_DK: &#8592; Retur til WordPress Editor

en: (more&hellip;)
da_DK: (mere&hellip;)

en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: (opens in a new window)
da_DK: (åbner i et nyt vindue)

en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
da_DK: <strong>Vigtigt:</strong> Det anbefales kraftigt at du tager <a target="_blank" href="%s">backup af din database</a> før du anvender Udskift URL.

en: About Elementor
da_DK: Om Elementor

en: Accent
da_DK: Markering

en: Accent Text
da_DK: Markeret tekst

en: Access denied.
da_DK: Adgang nægtet.

en: Accordion
da_DK: Harmonika

en: Accordion #1
da_DK: Harmonika #1

en: Accordion #2
da_DK: Harmonika #2

en: Accordion Content
da_DK: Harmonikaindhold

en: Accordion Items
da_DK: Harmonikadele

en: Accordion Title
da_DK: Harmonikatitel

en: Action not found.
da_DK: Handling ikke fundet.

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Active Color
da_DK: Aktive farve

en: Active Icon
da_DK: Aktivt ikon

en: Add %s
da_DK: Tilføj %s

en: Add Images
da_DK: Tilføj billeder

en: Add Item
da_DK: Tilføj del

en: Add New %s
da_DK: Tilføj ny %s

en: Add New Column
da_DK: Tilføj ny kolonne

en: Add New Section
da_DK: Tilføj ny sektion

en: Add Template
da_DK: Tilføj skabelon

en: Add Your Custom Fonts
da_DK: Tilføj dine tilpasset skrifttyper

en: Add Your Heading Text Here
da_DK: Tilføj din overskrift her

en: Add nofollow
da_DK: Tilføj nofollow

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
da_DK: Tilføj skabeloner og genbrug dem over alt på dit websted. Nem eksport og import af dem til/fra andre projekter for optimeret workflow.

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
da_DK: Tilføj din egen class UDEN punktum. Altså: my-class

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
da_DK: Tilføj din brugertilpassede ID uden hash-tegn. Altså: my-id

en: Added
da_DK: Tilføjet

en: Additional Options
da_DK: Flere indstillinger

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: After
da_DK: Efter

en: Alert
da_DK: Advarsel

en: Alignment
da_DK: Justering

en: All
da_DK: Alle

en: All Content
da_DK: Alt indhold

en: An error occurred
da_DK: Der skete en fejl

en: Anchor
da_DK: Forankring

en: Animation Delay
da_DK: Animationsforsinkelse

en: Animation Duration
da_DK: Animations varighed

en: Animation Speed
da_DK: Animationshastighed

en: Any Video
da_DK: Enhver video

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Are you sure you want to delete this template?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne skabelon fil?

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
da_DK: Er du sikker på at du ønsker at geninstallere forrige version?

en: Are you sure you want to remove this %s?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette denne %s?

en: Are you sure you want to reset this gallery?
da_DK: Er du sikker på, at du ønsker at nulstille dette galleri?

en: Arrows
da_DK: Pile

en: Arrows and Dots
da_DK: Pile og prikker

en: Artwork
da_DK: Illustrationer

en: Ascending order
da_DK: Stigende orden (A-Z)

en: Aside
da_DK: Sidetekst

en: Aspect Ratio
da_DK: Størrelsesforhold

en: Attachment Caption
da_DK: Vedhæftet billedtekst

en: Attachment Page
da_DK: Side for vedhæftning

en: Attention: Importing may override previous settings.
da_DK: Bemærk! Import kan overskrive tidligere indstillinger.

en: Attention: The display settings (show/hide for mobile, tablet or desktop) will only take effect once you are on the preview or live page, and not while you're in editing mode in Elementor.
da_DK: Bemærk: Visnings indstillinger (vis/skjul for mobil, tablet eller desktop) har kun effekt når du er i Forhåndsvis eller på live siden - og ikke mens du redigerer i Elementor.

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
da_DK: Pas på! Dette vil SLETTE ALT indhold fra denne side. Er du sikker på, at du vil gøre det?

en: Autoplay Speed
da_DK: Autoplay hastighed

en: Autosave
da_DK: Autogem

en: Back to Library
da_DK: Tilbage til biblioteket

en: Back to WordPress Editor
da_DK: Tilbage til WordPress editor

en: Back to default
da_DK: Tilbage til standard

en: Background
da_DK: Baggrund

en: Background Color
da_DK: Baggrunds farve

[ctx: Background Control]
en: Angle
da_DK: Vinkel

[ctx: Background Control]
en: Attachment
da_DK: Vedhæftning

[ctx: Background Control]
en: Background Color
da_DK: Baggrunds farve

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
da_DK: Baggrund fallback

[ctx: Background Control]
en: Background Image
da_DK: Baggrunds billede

[ctx: Background Control]
en: Background Type
da_DK: Baggrunds type

[ctx: Background Control]
en: Background Video
da_DK: Baggrunds video

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
da_DK: Nederst centreret

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
da_DK: Nederst til venstre

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
da_DK: Nederst til højre

[ctx: Background Control]
en: Center Center
da_DK: Midt centreret

[ctx: Background Control]
en: Center Left
da_DK: Midt til venstre

[ctx: Background Control]
en: Center Right
da_DK: Midt til højre

[ctx: Background Control]
en: Classic
da_DK: Klassisk

[ctx: Background Control]
en: Color
da_DK: Farve

[ctx: Background Control]
en: Contain
da_DK: Indhold

[ctx: Background Control]
en: Custom
da_DK: Tilpasset

[ctx: Background Control]
en: Default
da_DK: Standard

[ctx: Background Control]
en: Gradient
da_DK: Graduering

[ctx: Background Control]
en: Image
da_DK: Billede

[ctx: Background Control]
en: Linear
da_DK: Lineær

[ctx: Background Control]
en: Location
da_DK: Placering

[ctx: Background Control]
en: Second Color
da_DK: Sekundær farve

[ctx: Background Control]
en: Size
da_DK: Størrelse

[ctx: Background Control]
en: Top Center
da_DK: Øverst centreret

[ctx: Background Control]
en: Top Left
da_DK: Øverst til venstre

[ctx: Background Control]
en: Top Right
da_DK: Øverst til højre

[ctx: Background Control]
en: Video Link
da_DK: Video link

[ctx: Background Control]
en: Width
da_DK: Bredde

[ctx: Background Control]
en: X Position
da_DK: X-position

[ctx: Background Control]
en: Y Position
da_DK: Y-position

en: Background Overlay
da_DK: Baggrunds Overlapning

en: Basic
da_DK: Basis

en: Become a Beta Tester
da_DK: Bliv betatester

en: Before
da_DK: Før

en: Beta Tester
da_DK: Betatester

en: Blend Mode
da_DK: Blandingstilstand

en: Blocks
da_DK: Blokke

en: Blur
da_DK: Sløret

en: Body Style
da_DK: Body-stil

en: Body Text
da_DK: Brødtekst

en: Border
da_DK: Ramme

en: Border Color
da_DK: Rammefarve

[ctx: Border Control]
en: Border Type
da_DK: Kant

[ctx: Border Control]
en: Color
da_DK: Farve

[ctx: Border Control]
en: Dashed
da_DK: Stiplet

[ctx: Border Control]
en: Dotted
da_DK: Prikket

[ctx: Border Control]
en: Double
da_DK: Dobbelt

[ctx: Border Control]
en: Groove
da_DK: Rende

[ctx: Border Control]
en: Solid
da_DK: Fast

[ctx: Border Control]
en: Width
da_DK: Bredde

en: Border Radius
da_DK: Hjørneradius

en: Border Width
da_DK: Rammetykkelse

en: Bottom
da_DK: Bund

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
da_DK: Skygge

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
da_DK: Indsæt

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
da_DK: Omrids

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
da_DK: Placering

en: Boxed
da_DK: Fast bredde

en: Bring to Front
da_DK: Send forrest

en: Button
da_DK: Knap

en: Button ID
da_DK: Knap ID

en: Buy Button
da_DK: "Køb" knappen

en: By
da_DK: Af

en: CSS Classes
da_DK: CSS klasser

en: CSS Print Method
da_DK: CSS udskrivningsmetode

en: Can't Edit?
da_DK: Kan du ikke redigere?

en: Cancel
da_DK: Fortryd

en: Cannot delete this revision.
da_DK: Kan ikke slette denne revision.

en: Cannot enable Safe Mode
da_DK: Kan ikke aktivere fejlsikret tilstand

en: Caption
da_DK: Billed tekst

en: Category
da_DK: Kategori

en: Center
da_DK: Centrer

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
da_DK: Markering i dette felt vil deaktivere Elementors standardfarver og istedet lade Elementor arve farve fra dit tema.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
da_DK: Markering i dette felt vil deaktivere Elementors standardskrifttyper og i stedet lade Elementor arve skrifttyper fra dit tema.

en: Choose File
da_DK: Vælg fil

en: Choose Image
da_DK: Vælg billede

en: Choose Mode
da_DK: Vælg funktion

en: Choose Sidebar
da_DK: Vælg Sidebar

en: Choose Template
da_DK: Vælg skabelon

en: Choose Template Type
da_DK: Vælg skabelontype

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
da_DK: Vælg en Elementor skabelon JSON fil eller et .zip arkiv med Elementor skabeloner og tilføj dem til listen med skobeloner, der tilgængelige i dit bibliotek.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
da_DK: Vælg mellem Kommer Snart (sender HTTP 200) eller Vedligeholdelse (sender HTTP 503).

en: Choose which colors appear in the editor's color picker. This makes accessing the colors you chose for the site much easier.
da_DK: Vælg hvilke farver vises i editorens farvevælger. Dette giver adgang til farver, du har valgt for webstedet, meget lettere.

en: Circle
da_DK: Cirkel

en: Clear
da_DK: Rens

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
da_DK: Klik redigerknappen for at rette denne tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

en: Click here
da_DK: Klik her

en: Close
da_DK: Luk

en: Color
da_DK: Farve

en: Color Palette
da_DK: Farvepaletter

en: Color Palettes
da_DK: Farvepaletter

en: Color Picker
da_DK: Farvevælger

en: Colors
da_DK: Farver

en: Column
da_DK: Kolonne

en: Column Position
da_DK: Spalteplacering

en: Column Width
da_DK: Spaltebredde

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Columns Gap
da_DK: Spalteafstand

en: Coming Soon
da_DK: Kommer Snart

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
da_DK: Kommer Snart returnere en kode 200, hvilket viser at webstedet er klart til at blive indekseret.

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Congrats!
da_DK: Tillykke!

en: Connect
da_DK: Forbind

en: Connect to Elementor
da_DK: Forbind til Elementor

en: Connected Successfully.
da_DK: Forbundet succesfuldt

en: Connection Lost
da_DK: Forbindelse mistet

en: Content
da_DK: Indhold

en: Content Position
da_DK: Indholdsplacering

en: Content Width
da_DK: Indholdsbredde

en: Continue
da_DK: Fortsæt

en: Continue reading
da_DK: Fortsæt læsning

en: Continue reading %s
da_DK: Fortsæt læsning %s

en: Controls Color
da_DK: Styringsfarve

en: Cool Number
da_DK: Megasejt tal

en: Copy
da_DK: Kopier

en: Copy & Paste Info
da_DK: Klip & indsæt info

en: Copy All Content
da_DK: Kopier alt indhold

en: Copy Style
da_DK: Kopier typografi

en: Counter
da_DK: Tæller

en: Create
da_DK: Opret

en: Create New Page
da_DK: Opret ny side

en: Create New Post
da_DK: Opret nyt indlæg

en: Create Template
da_DK: Opret skabelon

en: Create Your First %s
da_DK: Opret dit første %s

en: Create Your First Page
da_DK: Opret din første side

en: Create Your First Post
da_DK: Opret dit første indlæg

en: Created By
da_DK: Oprettet af

en: Creation Date
da_DK: Oprettelsesdato

en: Current
da_DK: Nuværende

en: Current Version
da_DK: Aktuelle version

en: Current Video Channel
da_DK: Nuværende videokanal

en: Custom
da_DK: Tilpasset

en: Custom CSS
da_DK: Tilpasset CSS

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
da_DK: Tilpasset CSS lader dig tilføje CSS kode til alle widgets, og se effekten live i editoren.

en: Custom Caption
da_DK: Brugerdefineret billedtekst

en: Custom Fonts
da_DK: Tilpasset skrifttyper

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
da_DK: Tilpasset skrifttyper lader dig tilføje dine selv-hostede skrifttyper og bruge dem i dine Elementor projekter, så du kan skabe et unikt design-sprog.

en: Custom URL
da_DK: Tilpasset URL

en: Customizer
da_DK: Tilpasser

en: Danger
da_DK: Fare

en: Dashboard Settings
da_DK: Kontrolpanel indstillinger

en: Dashed
da_DK: Stiplet

en: Debug Bar
da_DK: Fejlfindingsbjælke

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
da_DK: Fejlfindingsbjælken tilføjer en administratormenu som viser alle skabeloner som anvendes på den side som vises.

en: Default
da_DK: Standard

en: Default Colors
da_DK: Standard farver

en: Default Fonts
da_DK: Standardskrifttyper

en: Default Generic Fonts
da_DK: Standard generiske skrifttyper

en: Default Page Template from your theme
da_DK: Standard sideskabelon fra dit tema

en: Default Preview
da_DK: Standard Eksempel

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete %s
da_DK: Slet %s

en: Delete All Content
da_DK: Slet alt indhold

en: Delete Template
da_DK: Slet skabelonfil

en: Descending order
da_DK: Faldende orden (Z-A)

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Direction
da_DK: Retning

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Disable Default Colors
da_DK: Deaktiver standard farver

en: Disable Default Fonts
da_DK: Deaktiver Standard skrifttyper

en: Disable Safe Mode
da_DK: Deaktiver fejlsikret tilstand

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Discard
da_DK: Kassér

en: Disconnect
da_DK: Afbryd

en: Disconnected Successfully.
da_DK: Afbrudt succesfuldt

en: Dismiss
da_DK: Afvis

en: Dismiss Button
da_DK: Afvis knap

en: Dismiss alert
da_DK: Afvis advarsel

en: Display
da_DK: Vis

en: Display Percentage
da_DK: Procentvisning

en: Divider
da_DK: Opdeler

en: Do you want to also import the document settings of the template?
da_DK: Vil du også importere skabelonens dokument indstillinger?

en: Docs & FAQs
da_DK: Dokumentation & OSS

en: Document
da_DK: Dokument

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Dots
da_DK: Prikker

en: Dotted
da_DK: Prikket

en: Double
da_DK: Dobbelt

en: Download Button
da_DK: "Hent" knappen

en: Download System Info
da_DK: Download systeminfo

en: Draft saved on %1$s by %2$s
da_DK: Kladde gemt den %1$s af %2$s

en: Drag & Drop
da_DK: Træk & Slip

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
da_DK: Træk & slip din .JSON eller .zip skabelon fil

en: Drag widget here
da_DK: Træk en widget her

en: Drop Cap
da_DK: Uncial

en: Duplicate
da_DK: Duplikere

en: Duplicate %s
da_DK: Klon %s

en: Dynamic
da_DK: Dynamisk

en: Easy Navigation is Here!
da_DK: Let navigation er her!

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

en: Edit Draft
da_DK: Rediger kladde

en: Edit Published
da_DK: Rediger udgivet

en: Edit Template
da_DK: Rediger skabelon

en: Edit with Elementor
da_DK: Rediger med Elementor

en: Edited
da_DK: Redigeret

en: Editing Handles
da_DK: Redigeringshåndtag

en: Editing Started
da_DK: Redigering begyndt

en: Effect
da_DK: Effekt

en: Elementor 2.5 introduces key changes to the layout using CSS Flexbox. Your existing pages might have been affected, please review your page before publishing.
da_DK: Elementor 2.5 introducerer grundlæggende ændringer af layoutet med CSS Flexbox. Dine eksisterende sider kan blive påvirket. Kontroller siden før udgivelse.

en: Elementor Data Updater
da_DK: Elementor data Updater

en: Elementor Debugger
da_DK: Fejlfind med Elementor

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
da_DK: Elementor Bibliotek opdaterer automatisk på daglig basis. Du kan også manuelt opdatere det ved at klikke på synk knappen.

en: Elementor Overview
da_DK: Elementor oversigt

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
da_DK: Elementor lader dig skjule sidens overskrift. Dette virker for temaer der har en "h1.entry-title" selector. Hvis dit tema bruger en anden selector, så indtast den herover.

en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
da_DK: Elementor kræver PHP version %s+, plugin'et er lige nu IKKE AKTIVERET.

en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
da_DK: Elementor kræver WordPress version %s+. Fordi du bruger en tidligere version, er   plugin'et IKKE AKTIVERET.

en: Elements
da_DK: Elementer

en: Empty
da_DK: Tom

en: Enable
da_DK: Aktivér

en: Enable In Editor
da_DK: Aktiver i Editor

en: Enable Safe Mode
da_DK: Aktiver fejlsikret tilstand

en: End
da_DK: Slut

en: End Time
da_DK: Slut tidspunkt

en: Ending Number
da_DK: Sluttal

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
da_DK: Nyder du %1$s? Vær venlig at give os en %2$s vurdering. Vi sætter virkelig pris på din support!

en: Enter Template Name
da_DK: Indtast skabelonnavn

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
da_DK: Indtast overordnet elements selector, som strakte sektioner vil passe til (f.eks. #primary / .wrapper / main osv.). Lad stå tomt for at passe til sidebredde.

en: Enter template name (optional)
da_DK: Indtast skabelonnavn (valgfrit)

en: Enter your URL
da_DK: Skriv din URL

en: Enter your code
da_DK: Indtast din kode

en: Enter your description
da_DK: Indtast din beskrivelse

en: Enter your image caption
da_DK: Indtast din billedtekst

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
da_DK: Indtast den gamle og den nye URL til din WordPress-installation for at opdatere alle Elementor data (Relevant ved domæneflytning eller skifte til 'HTTPS').

en: Enter your shortcode
da_DK: Indtast din shortcode

en: Enter your title
da_DK: Indtast din titel

en: Entrance Animation
da_DK: Indgangsanimering

en: Every %d Minutes
da_DK: Hver %d. minut

en: Every %d minutes
da_DK: Hver %d. minut

en: Excerpt
da_DK: Uddrag

en: Exclude Roles
da_DK: Ekskluder roller

en: Exit To Dashboard
da_DK: Tilbage til kontrolpanel

en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
da_DK: Oplever du problemer med Elementor version %s? Rollback til en tidligere version fra før du oplevede problemet.

en: Export
da_DK: Eksporter

en: Export Template
da_DK: Eksporter skabelon

en: Extended
da_DK: Udvidet

en: External File
da_DK: Ekstern fil

en: External URL
da_DK: Ekstern URL

en: Extra Large
da_DK: Ekstra Stor

en: Extra Small
da_DK: Ekstra Lille

en: Fade
da_DK: Udflydende

en: Fast
da_DK: Hurtig

en: Favorite
da_DK: Favorit

en: Featured Image
da_DK: Fremhævet billede

[ctx: Filter Control]
en: Blur
da_DK: Sløret

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
da_DK: Lysstyrke

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
da_DK: CSS-filtre

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
da_DK: Kontrast

[ctx: Filter Control]
en: Hue
da_DK: Nuance

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
da_DK: Mætning

en: Fit To Screen
da_DK: Tilpas til skærm

en: For Example: About
da_DK: For eksempel: Om

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
da_DK: For at fejlsøge på konflikter med serveropsætning.

en: Form
da_DK: Formular

en: Framed
da_DK: Indrammet

en: Full Width
da_DK: Fuld bredde

en: Future
da_DK: Fremtid

en: Gap
da_DK: Mellemrum

en: General
da_DK: Generelt

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Get Popup Builder
da_DK: Hent Popup Builder

en: Get Theme Builder
da_DK: Hent Theme Builder

en: Get more with Elementor Pro
da_DK: Få mere med Elementor Pro

en: Get the Full Guide
da_DK: Få den komplette guide

en: Getting Started
da_DK: Kom godt i gang

en: Global
da_DK: Globalt

en: Global Settings
da_DK: Globale Indstillinger

en: Go Back
da_DK: Gå tilbage

en: Go Pro
da_DK: Gå til Pro

en: Go To
da_DK: Gå til

en: Google Early Access
da_DK: Google tidlig adgang

en: Got It
da_DK: Forstået

en: HTML Code
da_DK: HTML-kode

en: Happy To Help
da_DK: Det er en fornøjelse at hjælpe

en: Have a look
da_DK: Tag et kik

en: Haven’t Saved Templates Yet?
da_DK: Ingen gemte skabeloner endnu?

en: Heading
da_DK: Overskrift

en: Heading Color
da_DK: Overskriftsfarve

en: Height
da_DK: Højde

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide Notification
da_DK: Skjul meddelelse

en: Hide On Desktop
da_DK: Skjul på desktop

en: Hide On Mobile
da_DK: Skjul på mobil

en: Hide On Tablet
da_DK: Skjul på tablet

en: Hide Panel
da_DK: Skjul panel

en: Hide Title
da_DK: Skjul titel

en: History
da_DK: Historik

en: Homepage
da_DK: Hjemmeside

en: Horizontal
da_DK: Vandret

en: Hurray! Your %s is live.
da_DK: Hurra! Dit %s er gået live.

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
da_DK: Jeg er en beskrivelse. Klik på rediger-knappen for at ændre denne tekst.

en: I couldn't get the plugin to work
da_DK: Jeg kunne ikke få plugin'et til at fungere

en: I found a better plugin
da_DK: Jeg fandt et bedre plugin

en: I have Elementor Pro
da_DK: Jeg har Elemental Pro

en: I no longer need the plugin
da_DK: Jeg behøver ikke længere dette plugin

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon Box
da_DK: Ikonboks

en: Icon Hover
da_DK: Ikon hover

en: Icon List
da_DK: Ikonliste

en: Icon Position
da_DK: Ikonplacering

en: Icon Spacing
da_DK: Ikonafstand

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
da_DK: Hvis du har et øjeblik, kan du dele hvorfor du deaktiverer Elementor:

en: Image
da_DK: Billede

en: Image Box
da_DK: Billede boks

en: Image Carousel
da_DK: Billedkarussel

en: Image Gallery
da_DK: Billede galleri

en: Image Lightbox
da_DK: Billede Lightbox

en: Image Overlay
da_DK: Billede overlægning

en: Image Position
da_DK: Billede placering

en: Image Size
da_DK: Billede størrelse

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
da_DK: Tilpasset

[ctx: Image Size Control]
en: Full
da_DK: Fuld

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
da_DK: Billede dimension

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
da_DK: Billede størrelse

en: Image Spacing
da_DK: Billede afstand

en: Image Stretch
da_DK: Billedstræk

en: Images
da_DK: Billeder

en: Import Document Settings
da_DK: Importer dokumentindstillinger

en: Import Now
da_DK: Importer nu

en: Import Template
da_DK: Importer skabelon

en: Import Template to Your Library
da_DK: Importer skabelon til dit bibliotek

en: Import Templates
da_DK: Importer Skabelon

en: Improve Elementor
da_DK: Forbedre Elementor

en: Infinite Loop
da_DK: Uendelig løkke

en: Inline
da_DK: Indlejret

en: Inner Section
da_DK: Indersektion

en: Inner Text
da_DK: Indvendig tekst

en: Inner Text Color
da_DK: Farve, indvendig tekst

en: Insert
da_DK: Indsæt

en: Insert Media
da_DK: Indsæt medie

en: Inside
da_DK: Inderside

en: Integrations
da_DK: Integrationer

en: Internal Embedding
da_DK: Intern indlejring

en: Intro Byline
da_DK: Intro byline

en: Intro Portrait
da_DK: Opstartsbillede

en: Intro Title
da_DK: Opstartstitel

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
da_DK: Ugyldig Data: Template-id kan ikke være det samme som det aktuelt redigerede skabelon. Vælg en anden én.

en: Invert
da_DK: Omvendt

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
da_DK: Det ser ud til at versionsstyring af indlæg ikke er tilgængeligt på dit websted.

en: It's a temporary deactivation
da_DK: Det er en midlertidig deaktivering

en: Justified
da_DK: Lige margener

en: Keep Editing
da_DK: Behold redigering

en: Keyboard Shortcuts
da_DK: Tastatur genveje

en: Knowledge Base
da_DK: Vidensdatabase

en: Last edited on %1$s by %2$s
da_DK: Senest redigeret den %1$s af %2$s

en: Lazy Load
da_DK: Lazy load

en: Learn More
da_DK: Læs Mere

en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
da_DK: Lær mere om <a target="_blank" href="%s">WordPress versionsstyring</a>

en: Learn more.
da_DK: Læs mere.

en: Left
da_DK: Venstre

en: Left Border Width
da_DK: Bredde, venstre kant

en: Library
da_DK: Bibliotek

en: Like Button
da_DK: "Synes godt om" knappen

en: Link Color
da_DK: Linkfarve

en: Link Hover Color
da_DK: Link hoverfarve

en: Link Options
da_DK: Linkindstillinger

en: Link values together
da_DK: Link værdier sammen

en: List
da_DK: Liste

en: List Item
da_DK: Listepunkt

en: List Item #1
da_DK: Punkt #1

en: List Item #2
da_DK: Punkt #2

en: List Item #3
da_DK: Punkt #3

en: Loading
da_DK: Indlæser

en: Local
da_DK: Lokal

en: Location
da_DK: Lokation

en: Logged In
da_DK: Logged ind

en: London Eye, London, United Kingdom
da_DK: Rundetårn, København, Danmark

en: Love using Elementor? Become a super contributor by opting in to our anonymous plugin data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
da_DK: Er du glad for Elementor? Bliv en superbidrager ved at tillade levering af anonymiserede data og opdateringer. Vi garanterer at ingen følsomme data indsamles.

en: Maintenance
da_DK: Vedligeholdelse

en: Maintenance Mode
da_DK: Vedligeholdelse

en: Maintenance Mode ON
da_DK: Vedligeholdelse tilstand AKTIV

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
da_DK: Vedligeholdelse tilstand returnerer en HTTP 503 kode, så søgemaskiner ved at de skal returnere snart. Det anbefales ikke at bruge denne metode for mere end et par dage.

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
da_DK: Bestem, hvad dine brugere kan redigere i med Elementor

en: Map
da_DK: Kort

en: Margin
da_DK: Margen

en: Max Width
da_DK: Maks. bredde

en: Media File
da_DK: Mediefil

en: Meet Our Custom CSS
da_DK: Mød vores tilpasset CSS

en: Meet Our Global Widget
da_DK: Mød Vores Global Widget

en: Meet Right Click
da_DK: Mød Højreklik

en: Menu Anchor
da_DK: Menuforankring

en: Menus
da_DK: Menuer

en: Middle
da_DK: Midt

en: Min Height
da_DK: Min. højde

en: Minimum Height
da_DK: Minimumshøjde

en: Mobile
da_DK: Mobil

en: Mobile Breakpoint
da_DK: Mobile ombrydningspunkt

en: Modest Branding
da_DK: Beskeden markedsføring

en: More Palettes
da_DK: Flere paletter

en: More Structures
da_DK: Flere strukturer

en: More actions
da_DK: Flere handlinger

en: Moved
da_DK: Flyttet

en: My Favorites
da_DK: Mine favoritter

en: My Skill
da_DK: Mine Færdigheder

en: My Templates
da_DK: Mine skabeloner

en: Name
da_DK: Navn

en: Name your template
da_DK: Navngiv din skabelon

en: Narrow
da_DK: Smal

en: Navigation Width
da_DK: Navigationsbredde

en: New
da_DK: Nyt

en: New Template
da_DK: Ny skabelon

en: News & Updates
da_DK: Nyheder & Opdateringer

en: No
da_DK: Nej

en: No Favorite Templates
da_DK: Ingen favorit skabeloner

en: No Gap
da_DK: Intet mellemrum

en: No History Yet
da_DK: Ingen historik endnu

en: No Images Selected
da_DK: Ingen billeder valgt

en: No Results Found
da_DK: Ingen resultater blev fundet

en: No Revisions Saved Yet
da_DK: Ingen versioner gemt endnu

en: No access to editor
da_DK: Ingen adgang til editor

en: No header, no footer, just Elementor
da_DK: Intet sidehoved, ingen sidefod, kun Elementor

en: No sidebars were found
da_DK: Ingen sidebar blev fundet

en: No thanks
da_DK: Nej tak

en: None
da_DK: Ingen

en: Not Supported
da_DK: Ikke understøttet

en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
da_DK: Virker det ikke? Du kan sætte en anden selector for titlen på <a href="%s" target="_blank">Indstillinger siden</a>.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
da_DK: Bemærk: Vedhæftning Fastlåst virker kun på desktop.

en: Note: Flexbox Changes
da_DK: Bemærk: Flexbox Ændringer

en: Note: The following colors won't work if Default Colors are enabled.
da_DK: Bemærk: Disse farver vil ikke virke, hvis Standard Farver vælges.

en: Now you can access all editing actions using right click.
da_DK: Nu har du adgang til al redigering med et højreklik.

en: Number
da_DK: Nummer

en: Number Prefix
da_DK: Tal præfiks

en: Number Suffix
da_DK: Tal suffiks

en: Off
da_DK: Fra

en: Official Color
da_DK: Officiel farve

en: On
da_DK: Til

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
da_DK: Når du har udfyldt din side med indhold, vil dette vindue give dig et overblik over alle elementer på siden. På denne måde kan du nemt flytte rundt på sektioner, kolonner, eller widgets.

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
da_DK: Når du går i gang med redigeringen, vil du have mulighed for fortryde/gentage enhver handling, du udfører i editoren.

en: Opacity
da_DK: Gennemsigtighed

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
da_DK: Åbn alle billedlinks i et lightbox popup-vindue. Lightbox'en vil automatisk virke på alle links, der peger på en billedfil.

en: Open in new window
da_DK: Åbn i nyt vindue

en: Opt-in to our anonymous plugin data collection and to updates. We guarantee no sensitive data is collected.
da_DK: Tillad anonymiseret indsamling af plugindata og opdateringer. Vi garanterer at der ikke indsamles følsomme data.

en: Order By
da_DK: Sorter efter

en: Other
da_DK: Andet

en: Outline
da_DK: Omrids

en: Outside
da_DK: Yderside

en: Padding
da_DK: Indvendig afstand

en: Page
da_DK: Side

en: Page Layout
da_DK: Sidelayout

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
da_DK: Elementor Fuld bredde

en: Page Title Selector
da_DK: Sidetitel selector

en: Pages
da_DK: Sider

en: Paste
da_DK: Indsæt

en: Paste Style
da_DK: Indsæt typografi

en: Paste URL or type
da_DK: Indsæt URL eller type

en: Pause on Hover
da_DK: Pause ved mus over

en: Percentage
da_DK: Procent

en: Play Counts
da_DK: Antal visninger

en: Play Icon
da_DK: Spilikon

en: Play Video
da_DK: Afspil video

en: Player Controls
da_DK: Afspiller kontrol

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
da_DK: Bemærk: Vi anbefaler ikke til beta versioner på live websteder.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
da_DK: Sørg for, at ID'et er entydigt og ikke bruges andre steder på siden hvor denne formular vises. Dette felt tillader <code>A-z 0-9</code> & understregningstegn uden mellemrum.

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
da_DK: Vær sikker på at søgeord er stavet korrekt eller prøv med andre ord.

en: Please note that you are switching to WordPress default editor. Your current layout, design and content might break.
da_DK: Bemærk venligst, at du skifter til standard editoren. Dit nuværende layout, design og indhold, kan måske fejle.

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
da_DK: Bemærk: Alle ikke-gemte ændringer forsvinder.

en: Please share the reason
da_DK: Lad os kende årsagen

en: Please share which plugin
da_DK: Del venligst dette plugin

en: Popular
da_DK: Populær

en: Post Types
da_DK: Indholdstyper

en: Post not found.
da_DK: Indlæg ikke fundet.

en: Poster
da_DK: Plakat

en: Prevent Scroll
da_DK: Undgå Scroll

en: Preview
da_DK: Gennemse

en: Preview Changes
da_DK: Gennemse ændringer

en: Preview for %s
da_DK: Eksempel for %s

en: Primary
da_DK: Primær

en: Primary Color
da_DK: Primær farve

en: Primary Headline
da_DK: Primær overskrift

en: Privacy Mode
da_DK: Privattilstand

en: Pro
da_DK: Pro-version

en: Proceed Anyway
da_DK: Fortsæt alligevel

en: Progress Bar
da_DK: Forløbslinje

en: Publish
da_DK: Udgiv

en: Published
da_DK: Udgivet

en: Quick Feedback
da_DK: Hurtig tilbagemelding

en: Quit
da_DK: Afslut

en: Random
da_DK: Tilfældig

en: Rating Scale
da_DK: Rating skala

en: Read More
da_DK: Læs mere

en: Read More Text
da_DK: Læs-mere tekst

en: Recently Edited
da_DK: Senest redigeret

en: Redo
da_DK: Annuler fortryd

en: Regenerate CSS
da_DK: Gendan CSS

en: Regenerate Files
da_DK: Gendan filer

en: Reinstall v%s
da_DK: Geninstaller v%s

en: Reload Page
da_DK: Genindlæs side

en: Remove
da_DK: Fjerne

en: Remove %s
da_DK: Fjern %s

en: Removed
da_DK: Fjernet

en: Replace URL
da_DK: Udskift URL

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Reset Gallery
da_DK: Nulstil galleri

en: Reset Structure
da_DK: Nulstil struktur

en: Reset Style
da_DK: Nulstil typografi

en: Responsive Mode
da_DK: Responsiv visning

en: Restore
da_DK: Genskab

en: Restore Auto Saved Data
da_DK: Genskab automatisk gemte data

en: Reverse Columns
da_DK: Omvendte kolonner

en: Revision
da_DK: Version

en: Revision History
da_DK: Versionshistorik

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
da_DK: Versionshistorik lader dig gemme tidlige revideringer af dit arbejde og gendanne dem senere.

en: Revisions
da_DK: Versioner

en: Right
da_DK: Højre

en: Role Excluded
da_DK: Rolle ekskluderet

en: Role Manager
da_DK: Rollehåndtering

en: Roles
da_DK: Roller

en: Rollback Version
da_DK: Rollback version

en: Rollback to Previous Version
da_DK: Rollback til tidligere version

en: Rotate
da_DK: Roter

en: Rounded
da_DK: Afrundet

en: Safe Mode
da_DK: Fejlsikret tilstand

en: Safe Mode ON
da_DK: Fejlsikret tilstand TIL

en: Save
da_DK: Gem

en: Save Draft
da_DK: Gem kladde

en: Save Options
da_DK: Gem indstillinger

en: Save Your %s to Library
da_DK: Gem din %s til bibliotek

en: Save as Template
da_DK: Gem som skabelon

en: Save as a Global
da_DK: Gem som en global

en: Saved
da_DK: Gemt

en: Saved Templates
da_DK: Gemte skabeloner

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
da_DK: Det er først muligt at gemme, når du igen har forbindelse.

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Templates:
da_DK: Søg skabeloner:

en: Search Widget...
da_DK: Søg widget...

en: Search Widget:
da_DK: Søgewidget:

en: Secondary
da_DK: Sekundær

en: Secondary Color
da_DK: Sekundær farve

en: Secondary Headline
da_DK: Sekundær overskrift

en: Section
da_DK: Sektion

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select File
da_DK: Vælg fil

en: Select Icon
da_DK: Vælg ikon

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
da_DK: Vælg en eller gå videre med at <a target="_blank" href="%s">oprette en</a> nu.

en: Select the type of template you want to work on
da_DK: Vælg den skabelon du vil arbejde med

en: Select your Structure
da_DK: Vælg din Struktur

en: Self Hosted
da_DK: Lokal hostet

en: Separator
da_DK: Adskiller

en: Server Error
da_DK: Serverfejl

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
da_DK: Indstil antal dias rullet per stryg.

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
da_DK: Angiv dit websted som Under Vedligeholdelse, hvilket betyder at webstedet er midlertidigt offline for vedligeholdelse - eller angiv det som Kommer Snart, hvis webstedet er offline indtil det er klar til lancering.

en: Sets the breakpoint between desktop and tablet devices. Below this breakpoint tablet layout will appear (Default: %dpx).
da_DK: Indstiller ombrydningspunktet mellem computer- og tablet enheder. Under dette ombrydningspunkt vises tablet layout (Standard: %dpx).

en: Sets the breakpoint between tablet and mobile devices. Below this breakpoint mobile layout will appear (Default: %dpx).
da_DK: Indstiller ombrydningspunktet mellem tablets og mobile enheder. Under dette ombrydningspunkt punkt vises mobil layout (Standard: %dpx).

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
da_DK: Sætter standardafstand mellem widgets (Std: 20)

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
da_DK: Indstiller standardbredde for indholdsområdet (Standard: 1140)

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Shape
da_DK: Facon

en: Shape Divider
da_DK: Figur-deler

[ctx: Shapes]
en: Arrow
da_DK: Pil

[ctx: Shapes]
en: Book
da_DK: Bog

[ctx: Shapes]
en: Clouds
da_DK: Skyer

[ctx: Shapes]
en: Curve
da_DK: Kurve

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
da_DK: Kurve assymetrisk

[ctx: Shapes]
en: Drops
da_DK: Dråber

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
da_DK: Vifte transparent

[ctx: Shapes]
en: Mountains
da_DK: Bjerge

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
da_DK: Pyramider

[ctx: Shapes]
en: Split
da_DK: Splittet

[ctx: Shapes]
en: Tilt
da_DK: Hældning

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
da_DK: Hældnings gennemsigtighed

[ctx: Shapes]
en: Triangle
da_DK: Trekant

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
da_DK: Trekant asymmetrisk

[ctx: Shapes]
en: Waves
da_DK: Bølger

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
da_DK: Bølgepensel

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
da_DK: Bølgemønster

en: Share Button
da_DK: "Del" knappen

en: Show
da_DK: Se

en: Show / Hide Panel
da_DK: Vis / skjul panel

en: Show Panel
da_DK: Vis panel

en: Show editing handles when hovering over the element edit button
da_DK: Vis redigeringshåndtag, når du fører musen over elementets redigeringsknap

en: Single
da_DK: Enkelt

en: Site
da_DK: Websted

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Skin
da_DK: Tema

en: Skip
da_DK: Spring over

en: Skip & Deactivate
da_DK: Skip & Deaktiver

en: Slides to Scroll
da_DK: Slides til Rul

en: Slides to Show
da_DK: Slides til Vis

en: Slow
da_DK: Langsom

en: Social Icons
da_DK: Sociale ikoner

en: Solid
da_DK: Fast

en: Something went wrong.
da_DK: Noget gik galt.

en: Soon
da_DK: Kommende

en: Sorry, the content area was not found in your page.
da_DK: Beklager, indholdsområdet blev ikke fundet på din side.

en: Source
da_DK: Kilde

en: Space
da_DK: Afstand

en: Space Between
da_DK: Afstand i mellem

en: Space Between Widgets
da_DK: Afstand mellem widgets

en: Spacer
da_DK: Afstandsstykke

en: Spacing
da_DK: Mellemrum

en: Specify a start time (in seconds)
da_DK: Angiv et start tidspunkt (i sekunder)

en: Specify an end time (in seconds)
da_DK: Angiv et slut tidspunkt (i sekunder)

en: Spread
da_DK: Spredning

en: Square
da_DK: Firkant

en: Stacked
da_DK: Stablet

en: Star Rating
da_DK: Stjerne rating

en: Stars
da_DK: Stjerner

en: Start
da_DK: Begynd

en: Start Time
da_DK: Start tidspunkt

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
da_DK: Begynd at designe din side og du vil kunne se hele din versionshistorik her.

en: Starting Number
da_DK: Starttal

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
da_DK: Bliv hængende! Flere fantastiske skabeloner kommer meget snart.

en: Stretch
da_DK: Stræk

en: Stretch Section
da_DK: Stræk Sektion

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
da_DK: Stræk sektion til den fulde bredde af siden ved hjælp JS.

en: Stretched Section Fit To
da_DK: Strakt sektion tilpasser til

en: Structure
da_DK: Struktur

en: Style
da_DK: Stil

en: Style Pasted
da_DK: Indsæt Stil

en: Style Reset
da_DK: Nulstil Stil

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
da_DK: Styles fastsat i Elementor gemmes i CSS filer i uploadsmappen. Genskab disse filer, ifølge de seneste indstillinger.

en: Submit
da_DK: Udgiv

en: Submit & Deactivate
da_DK: Indsend & Deaktiver

en: Suggested Videos
da_DK: Foreslåede videoer

en: Sure! I'd love to help
da_DK: Ja da! Jeg elsker at hjælpe

en: Switch Editor Loader Method
da_DK: Skift Editor indlæsningmetode

en: Switch to Revisions tab for older versions
da_DK: Skift til versionsfanen for ældre versioner

en: Sync Library
da_DK: Synk Bibliotek

en: System Info
da_DK: Systeminfo

[ctx: System Info]
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
da_DK: Hvis du ønsker at ændre kildekoden til dit tema, anbefaler vi at bruge et <a href="%s">undertema</a> .

[ctx: System Info]
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
da_DK: Vi anbefaler, at du indstiller hukommelsen til mindst %1$s. Yderligere oplysninger finder du under <a href="%2$s">Sådan forøges hukommelse allokeret til PHP</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
da_DK: Vi anbefaler at bruge php 5.4 eller højere

en: Tab #1
da_DK: Faneblad #2

en: Tab #2
da_DK: Faneblad #2

en: Tab Content
da_DK: Indholdsfane

en: Tab Title
da_DK: Titelfane

en: Tablet Breakpoint
da_DK: Tablet ombrydningspunkt

en: Tabs
da_DK: Faneblade

en: Tabs Items
da_DK: Faneblad indhold

en: Take Over
da_DK: Overtag

en: Template
da_DK: Skabelon

en: Template Library
da_DK: Skabelonbibliotek

[ctx: Template Library]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
da_DK: Ny skabelon

[ctx: Template Library]
en: All Categories
da_DK: Alle kategorier

[ctx: Template Library]
en: All Templates
da_DK: Alle skabeloner

[ctx: Template Library]
en: Categories
da_DK: Kategorier

[ctx: Template Library]
en: Category
da_DK: Kategori

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
da_DK: Redigér skabelon

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
da_DK: Filtrer på kategori

[ctx: Template Library]
en: My Templates
da_DK: Mine skabeloner

[ctx: Template Library]
en: New Template
da_DK: Ny skabelon

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
da_DK: Ingen skabeloner fundet

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
da_DK: Ingen Skabeloner findes i papirkurven

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
da_DK: Gemte skabeloner

[ctx: Template Library]
en: Search Template
da_DK: Søg Skabelon

[ctx: Template Library]
en: Template
da_DK: Skabelon

[ctx: Template Library]
en: Templates
da_DK: Skabeloner

[ctx: Template Library]
en: View Template
da_DK: Vis skabelon

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
da_DK: Skabeloner lader dig <span>arbejde effektivt</span>

en: Testimonial
da_DK: Udtalelse

en: Text
da_DK: Tekst

en: Text Align
da_DK: Tekstjustering

en: Text Color
da_DK: Tekstfarve

en: Text Editor
da_DK: Teksteditor

en: Text Indent
da_DK: Tekstindrykning

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
da_DK: Skygge

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
da_DK: Tekstskygge

en: The ID of Menu Anchor.
da_DK: ID på menuforankring.

en: The `from` and `to` URL's must be different
da_DK: URL'erne 'Fra' og 'til' skal være forskellige

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
da_DK: URL'erne 'fra' og 'til' skal være valide URL

en: The following error(s) occurred while processing the request:
da_DK: Følgende fejl opstod under behandling af anmodningen:

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
da_DK: Listen af skrifttyper der vises, hvis den valgte skrift ikke er tilgængelig.

en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
da_DK: Den mest avancerede frontend træk & slip sidebygger. Opret højkvalitets, pixelperfekte websteder på rekordtid. Uanset tema, uanset side, uanset design.

en: The preview could not be loaded
da_DK: Forhåndsvisning kunne ikke indlæses

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
da_DK: Denne server har hverken ImageMagick eller GD aktiveret/installeret. Mindst et af disse biblioteker er nødvendige for at WordPress kan beskære billeder. Kontakt venligst din serveradministrator for at få aktiveret denne mulighed.

en: Theme Templates
da_DK: Tema skabeloner

en: Themes
da_DK: Temaer

en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
da_DK: Der er en ny version af Elementor Page Builder klar. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Vis version %3$s detaljer</a> eller <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">opdater nu</a> .

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
da_DK: Der er et automatisk gemt indlæg som er nyere end versionen nedenfor. Du kan genskabe de gemte data fra versionspanelet

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
da_DK: Dette ID er det CSS ID, du vil bruge på din egen side, uden #.

en: This cover image will replace the background video on mobile and tablet devices.
da_DK: Dette omslagsbillede vil erstatte baggrundsvideoen på mobil eller tablet.

en: This feature is only available on Elementor Pro.
da_DK: Denne funktion er kun tilgængelig med Elementor Pro.

en: This is an Alert
da_DK: Dette er en advarsel

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
da_DK: Dette er kun en kladde. Skriv løs og når du er færdig - klik opdater.

en: This is the heading
da_DK: Dette er en overskrift

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
da_DK: Det er her, dine skabeloner skal være. Design dem. Gem dem. Genbrug dem.

en: This tag has no settings.
da_DK: Dette tag har ingen indstillinger.

en: This template includes the header, full-width content and footer
da_DK: Denne skabelon indeholder sidehoved, indhold i fuld bredde og sidefod

en: Thousand Separator
da_DK: Tusindeseparator

en: Timeout
da_DK: Tid udløbet

en: Title
da_DK: Titel

en: Title & Description
da_DK: Titel & beskrivelse

en: Title HTML Tag
da_DK: Titel HTML-tag

en: Title Style
da_DK: Titelype

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
da_DK: For at kunne aktivere vedligeholdelsesfunktionen skal du have valgt en skabelon til vedligeholdelsesvisning.

en: Toggle
da_DK: Skift

en: Toggle #1
da_DK: Skift #1

en: Toggle #2
da_DK: Skift #2

en: Toggle Content
da_DK: Skift indhold

en: Toggle Items
da_DK: Aktiver/deaktiver elementer

en: Toggle Title
da_DK: Skift titel

en: Token Expired.
da_DK: Token udløbet.

en: Tools
da_DK: Værktøj

en: Transition Duration
da_DK: Overgangsvarighed

en: Trend
da_DK: Trends

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or E-Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
da_DK: Aktiver Betatester for at få besked når nye betaversioner af Elementor eller E-Pro er klar. Betaversioner bliver ikke installeret automatisk. Du vil altid have mulighed for at ignorere dem.

en: Type Here
da_DK: Skriv her

en: Type to find anything in Elementor
da_DK: Indtast for at finde alt i Elementor

en: Typography
da_DK: Typografi

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
da_DK: Stort bogstav

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
da_DK: Dekoration

[ctx: Typography Control]
en: Family
da_DK: Familie

[ctx: Typography Control]
en: Italic
da_DK: Kursiv

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
da_DK: Bogstav mellemrum

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
da_DK: Gennemstreget

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
da_DK: Linjehøjde

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
da_DK: Små bogstaver

[ctx: Typography Control]
en: None
da_DK: Ingen

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
da_DK: Skråt

[ctx: Typography Control]
en: Overline
da_DK: Overlinje

[ctx: Typography Control]
en: Size
da_DK: Størrelse

[ctx: Typography Control]
en: Style
da_DK: Udseende

[ctx: Typography Control]
en: Transform
da_DK: Transformér

[ctx: Typography Control]
en: Typography
da_DK: Typografi

[ctx: Typography Control]
en: Underline
da_DK: Understreget

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
da_DK: Store bogstaver

[ctx: Typography Control]
en: Weight
da_DK: Tyngde

en: UI Color
da_DK: UI farve

en: UI Hover Color
da_DK: UI Hover farve

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Unknown Error
da_DK: Ukendt fejl

en: Unknown Value
da_DK: Ukendt værdi

en: Unlinked values
da_DK: Ikke linket værdier

en: Unmarked Color
da_DK: Umarkeret farve

en: Unmarked Style
da_DK: Umarkeret skrifttype

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update Elementor Now
da_DK: Opdater Elementor nu

en: Update Notification
da_DK: Opdateringsbesked

en: Update Now
da_DK: Opdater nu

en: Update Site Address (URL)
da_DK: Opdater webstedets adresse (URL)

en: Update changes to page
da_DK: Opdater ændringer til side

en: Usage Data Tracking
da_DK: Spore brugsdata

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
da_DK: Brug eksterne CSS filer for alle genererede stylesheets. Vælg denne indstilling for bedre ydelse (anbefales).

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
da_DK: Brug intern CSS der inkluderes i siden sidehoved. For fejlsøgning ved konflikter med serveropsætning og håndtering af udviklingsmiljøer.

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
da_DK: Brug skabeloner til at oprette forskellige dele af dit websted, og genbrug dem med et enkeltklik, når de skal aktiveres.

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Users
da_DK: Brugere

en: Version Control
da_DK: Versionskontrol

en: Vertical
da_DK: Lodret

en: Vertical Alignment
da_DK: Vertikal justering

en: Video Info
da_DK: Video info

en: Video Options
da_DK: Video indstillinger

en: Video Tutorials
da_DK: Videovejledninger

en: View
da_DK: Visning

en: View All Revisions
da_DK: Se alle versioner

en: View Elementor Documentation
da_DK: Vis Elementor dokumentation

en: View Elementor Video Tutorials
da_DK: Se Elementor vejledningsvideoer

en: View Elementor version %s details
da_DK: Vis detaljer om Elementor version %s

en: View Page
da_DK: Vis side

en: Visibility
da_DK: Synlighed

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
da_DK: Vent! Aktiver ikke Elementor. Du skal aktivere både Elementor og Elementor Pro for plugin'et virker.

en: Want to give access only to content?
da_DK: Vil du give adgang kun til indhold?

en: Want to learn more about the Elementor library?
da_DK: Vil du lære mere om Elementor biblioteket?

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
da_DK: Advarsel: Vær venlig at tage backup af databasen inden rollback gennemføres.

en: We recommend you watch this 2 minute getting started video, and then try the editor yourself by dragging and dropping elements to create your first page.
da_DK: Vi anbefaler dig, at gennemse denne 2 minutters 'Kom godt i gang' video og så prøve editoren selv, ved at trække og slippe elementerne for at oprette din første side.

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
da_DK: Beklager, men noget gik galt. Klik på 'Lær mere' og følg hvert trin for hurtigt at løse problemet.

en: Web Designer
da_DK: Web designer

en: Weight
da_DK: Tykkelse

en: Welcome to Elementor
da_DK: Velkommen til Elementor

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
da_DK: Når du skifter til privattilstand, vil YouTube ikke gemme information om besøgende på dit websted, medmindre de afspiller videoen.

en: Who Can Access
da_DK: Hvem har adgang

en: Wide
da_DK: Bred

en: Wider
da_DK: Bredere

en: Widgets Panel
da_DK: Widgets panel

en: Widgets Space
da_DK: Widgets afstand

en: Width
da_DK: Bredde

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
da_DK: Med denne funktion kan du gemme en widget som global, derefter føje den til flere områder. Alle områder vil kunne redigeres fra et enkelt sted.

en: Yes
da_DK: Ja

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
da_DK: Du kan kopiere teksten herunder som simpel tekst med Ctrl+C/Ctrl+V:

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
da_DK: Du kan beskære originalbilledet til enhver anden størrelse. Du kan også sætte en enkelt værdi for enten højde eller bredde for at beholde originalens størrelsesforhold.

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
da_DK: Du kan tilpasse dit lightbox design ved at gå til: Øverste venstre hamburger ikon > Globale indstillinger > Lightbox.

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
da_DK: Du kan aktivere den fra <a href="%s" target="_blank">Elementor indstillings siden</a> .

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
da_DK: Du kan angive alle præ-installerede skabeloner som favoritter.

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute, please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
da_DK: Du har nu lavet mere end 10 sider med Elementor. Godt gået! Hvis du har et øjeblik, vil vi blive rigtigt glade for en 5-stjernet anmeldelse på wordpress.org.

en: You don't have permissions to download this file
da_DK: Du har ikke tilladelse til at downloade denne fil

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
da_DK: Du skal kalde "the_content" funktionen i den aktuelle skabelon, for at Elementor kan arbejde på denne side.

en: YouTube link or video file (mp4 is recommended).
da_DK: Indsæt YouTube link eller videofil (mp4 anbefales)

en: Your browser isn't compatible
da_DK: Din browser er ikke kompatibel

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
da_DK: Din browser er ikke kompatibel med alle af Elementor`s redigerings muligheder. Vi anbefaler du skifter til en anden browser som Chrome eller Firefox.

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
da_DK: Dine designs vil være tilgængelige for eksport og genbrug på en hvilken som helst side eller websted

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
da_DK: Din session er udløbet. Genindlæs siden inden du fortsætter med redigering.

en: Z-Index
da_DK: Z-indeks

en: e.g. Web Designer
da_DK: fx Webdesigner

en: https://your-link.com
da_DK: http://dit-link.dk

en: or
da_DK: eller
